30.12.2014Autor:

Bądź modny i noś zdrową skórę

Autor: Jagoda Żurek.

Moda to nie tylko ubrania, ale także kosmetyki. Już wielu z nas dokonuje świadomych wyborów, prowadzi zdrowy tryb życia, kupuje ekologiczną żywność i nieprzetworzone produkty. Teraz nadszedł czas na kosmetyki. Ekologiczne kosmetyki.

IMG_4504Kosmetyki ekologiczne, ze względu na swój podział, są produktami naturalnymi i organicznymi. Naturalny kosmetyk skomponowany jest ze składników naturalnego pochodzenia roślinnego, mineralnego lub morskiego. Powstaje on bez przetwarzania wraz z syntetycznymi produktami chemicznymi, co wcale nie oznacza, że nie zawiera on syntetyków. Mogą też występować w nim konserwanty. Do tych dozwolonych należą: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, kwas salicylowy i ich sole. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ odpowiadają one za długość życia produktu (nie stosujemy produktów po upływie terminu ich ważności!), a użyte we właściwej ilości nie stanowią dla nas zagrożenia.

Organiczny kosmetyk natomiast powstaje na bazie wyciągów z ekologicznych upraw roślin, spełniających określone normy i kryteria, gdzie kategorycznie zabrania się upraw przy zastosowaniu pestycydów czy też sztuczek inżynierii genetycznej – GMO. Jako konserwanty, przy produkcji stosowane są wyłącznie naturalne składniki (np. olejki eteryczne), a sam preparat, ku mojej i zapewne waszej uciesze, nie jest testowany na zwierzętach.

Ciekawostką jest fakt, iż woda, która często jest głównym komponentem emulsji typu O/W (olej/woda) i stanowi od 65% do 95% produktu, jest klasyfikowana jako składnik naturalny. Traci miano organicznego ze względu na proces destylacji, któremu jest poddawana, przez co zostaje użyta w oczyszczonej formie.

Smutnym jest fakt, że na całym świecie brakuje norm regulujących określanie przez koncerny kosmetyczne swoich produktów kosmetykami ekologicznymi. Wiedzieliście, że mianem „eco” mogą być nazywane kosmetyki, które w swoim składzie mają nawet mniej niż 1% produktów pochodzenia naturalnego? Wobec braku uregulowań powstały samodzielne organizacje nadające kosmetykom certyfikaty. Pionierem w tej kwestii jest niemieckie stowarzyszenie produktów ekologicznych Demeter, założone w 1924 r., a w Polsce działające od roku 2005. W Europie kosmetyki ekologiczne certyfikowane są głównie przez francuską organizację ECOCERT powstałą w 1991 r. Działa ona w ponad 80 krajach i zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. W produktach certyfikowanych przez ECOCERT zawartość składników naturalnych wynosi 95%.

Przy produkcji kosmetyków ekologicznych zakazuje się używania surowców modyfikowanych genetycznie, zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, nie stosuje się syntetycznych substancji zapachowych oraz barwiących, ani emulgatorów typu PEG, nie testuje się powstałego preparatu na zwierzętach oraz rezygnuje z radioaktywnego naświetlania w celu odkażenia końcowego produktu. Natomiast na pewno w „eco” kosmetykach spotkamy wyciągi z roślin hodowanych na ekologicznych uprawach. Mogą to być różnego rodzaju olejki np. arganowy nazywany potocznie „złotym”, ze względu na swoje drogocenne właściwości. Znajdziemy w nich także składniki pochodzenia zwierzęcego, czerpane tylko i wyłącznie od zwierząt żyjących, np. miód, mleko czy lanolina. Często też w składzie pojawiają się popularne i znane już dobrze glinki oraz sól morska. Zatem za stosowanie produktów z tymi składnikami, nasza skóra na pewno nam podziękuje.

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.