30.12.2014Autor:

Bądź modny i noś zdrową skórę

Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na skład kosmetyków, które kupujemy i których używamy. Unikajmy przede wszystkim produktów, w których składzie występują sztuczne tłuszcze, oleje, silikony, parafina i inne substancje uzyskiwane przy destylacji ropy naftowej. Są to substancje obce dla naszego organizmu, nie rozkładają się biologicznie, co oznacza, że organizm nie potrafi ich przetworzyć ani wydalić, a także działają komedogennie (zwłaszcza parafina), czyli zapychają pory skóry. Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), ze względu na swoje właściwości, bardzo dobrze zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, tworząc na skórze warstwę okluzyjną tzw. film, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni naskórka. Produktem tego typu jest np. wazelina. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to produkt uzyskany w wyniku destylacji ropy naftowej, który wciąż pozostaje ciałem obcym dla ludzkiego organizmu i kumuluje się najczęściej w wątrobie, nerkach oraz węzłach chłonnych.

Kolejne niemile widziane składniki, to sztuczne substancje zapachowe np. Benzylalkohol, Linalool czy Geraniol, które są najczęstszymi czynnikami alergicznymi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2005 r., sztuczne substancje zapachowe stwarzające zagrożenie dla alergików muszą być umieszczane i wymieniane pełną nazwą przez producentów na opakowaniach kosmetyków; na liście znajduje się 26 substancji. Unikajmy także formaldehydów, organicznych związków chlorowych (np. Triclosan), nitrozaminów, które są rakotwórcze (np. Triethanolanin – TEA), ftalatów (np. Diethylophtalat) oraz emulgatorów: glikoli polietylenowych (PEG) i glikoli polipropylenowych (PPG), czyli wszystkich substancji z przedrostkami PEG i PPG. Nie sięgajmy również po produkty, w których składzie pojawia się Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Laureth Sulfate (SLES) czy Laurylosiarczany Sodu. Przenikają one ze skóry do krwi, uszkadzając układ nerwowy i odpornościowy skóry, ponadto są typowymi detergentami syntetycznymi stosowanymi do mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Wystrzegajmy się również produktów, w których składzie występuje alkohol (Alcohol Denat), jest on co prawda przewodnikiem i rozpuszczalnikiem dla innych substancji, ale to konserwant, który przesusza skórę, a jego długotrwałe stosowanie przyspiesza oznaki starzenia się skóry. Składniki te w znacznej mierze oddziałują negatywnie na nasz organizm i są czynnikami kancerogennymi, komedogennymi, alergicznymi, toksycznymi, mutogennymi oraz zapalnymi.

Pozostaje jeszcze kwestia parabenów, które budzą wiele emocji. Uważane za kancerogenne i toksyczne, ze względu na ujawnione w 2004 r. przez brytyjskich naukowców wyniki badań, w których odkryli oni ślady parabenów w tkance piersiowej kobiet chorujących na raka piersi. Odkryto, że parabeny wykazują właściwości i zachowania bliskie estrogenom, przez co może pojawić się niekontrolowany przyrost tkanki piersiowej. Jednak udowodniono tylko niewielkie działanie estrogenne parabenów, a paraben najczęściej stosowanym w kosmetykach, Methylparaben, ma to działanie najmniejsze. Mówi się także o ich alergicznym działaniu, ale efekt alergii występuje w nielicznych przypadkach. Wbrew pozorom parabeny, o których braku w swoich produktach tak często zapewniają nas producenci, zostały uznane przez Uniwersytet Wiedeński za praktycznie nietoksyczne i w ostatecznym rozrachunku sklasyfikowane jako substancje korzystne. Pomimo tej opinii, lepiej jednak ich również unikać.

W przypadku kosmetyków największe znaczenie i najbardziej istotne w składzie jest pięć pierwszych pozycji. To one najsilniej oddziałują i stymulują procesy komórkowe w naszej skórze, pozostałe to z reguły tylko sztuczne wypełniacze. Warto więc poświęcić trochę czasu i zapoznać się z chemią kosmetyczną, by móc świadomie decydować o pielęgnacji swojej skóry i składnikach, które jej dostarczamy. Wybierajmy zatem te organiczne i naturalne kosmetyki, które odpowiednio zadbają o naszą skórę, nie narażając jej na niebezpieczeństwo. Wszyscy lubimy piękno i ładne opakowania, dlaczego więc nie zadbać o swoje?

Autor: Jagoda Żurek

Literatura:

1. A. Marzec, Chemia kosmetyków – surowce, półprodukty i preparatyka wyrobów, Toruń 2005.

2. www.demeter.net

3. www.ecocert.com

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.