20.08.2014Autor:

Chiński konsument na temat odpowiedzialnej mody

redress logoWedług Christiny Dean, założycielki organizacji pozarządowej Redress z Hong Kongu w branży mody rośnie zainteresowanie zrównoważoną produkcją, ale niestety jej rozwój ciągle jest zbyt wolny. Zaskakujący może wydawać się jednak fakt, iż według Christiny chińscy konsumenci to szybko rosnąca grupa klientów, którzy stali się ostatnio dość otwarci na poglądy dotyczące odpowiedzialnej mody.

„Świat  mody wie, że zrównoważona produkcja to nie tylko trend, to coś co zostanie na dłużej. Wiemy również, że w zrównoważonym rozwoju nie chodzi tylko o moralność, ale też o pieniądze”- wyjaśnia w wywiadzie dla ChinaDialogue.net Christina Dean. Dodaje też, iż kwestie odpowiedzialnego projektowania i wytwarzania nie mogą być już dłużej ignorowane, jako, że branża tekstylna już dziś zaczyna odczuwać skutki niedoboru i zwiększonej konkurencji o zasoby naturalne, na których opiera się cały przemysł odzieżowy.

The EcoChic Design Award 2013 by RedressKonkurs The EcoChic Design Award 2013 organizowany przez Redress w trakacie Hong Kong Fall/Winter Fashion Week w Convention and Exhibition Center in Hong Kong, 15.01.2014, photo: Andy Jones / Studio East.

Według Christiny konsumenci na całym świecie nareszcie budzą się ze swojej nieświadomości i chcą uzyskać informacje o tym kto uszył ich ubranie, gdzie je wyprodukowano i w jakich warunkach. Co ciekawe, założycielka Redress zauważa istniejącą od niedawna nową tendencję, w ramach której chińscy konsumenci coraz częściej odchodzą od trendów promowanych przez zachodnie marki i z chęcią rozwijają swoje nowe własne poczucie stylu, dając tym szansę młodym, lokalnym twórcom. Z drugiej strony według badań przeprowadzonych przez organizację Redress 97% studentów kierunków związanych z projektowaniem potwierdziło zainteresowanie edukacją na temat zrównoważonej mody*. Czy może to oznaczać, iż Chiny, które do tej pory były kojarzone jedynie z niebezpiecznymi warunkami pracy pracowników fabryk szyjących ubrania dla wielkich marek pokazują nam swoje nowe oblicze: potencjał do rozwoju odpowiedzialnej mody?

The EcoChic Design Award 2014 by RedressKonkurs The EcoChic Design Award 2013 organizowany przez Redress w trakacie Hong Kong Fall/Winter Fashion Week w Convention and Exhibition Center in Hong Kong, 15.01.2014, photo: Victor Fraile/ Studio East.

Redress to organizacja pozarządowa z Hong Kong’u, której misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju w branży mody poprzez zmniejszenie odpadów tekstylnych, zanieczyszczenia, zużycie wody i energii. Ich główne działania skupiają się na organizacji konkursu zrównoważonego projektowania mody, wypracowaniu standardów recyklingu odzieży tekstylnej oraz organizowaniu warsztatów, kampanii odzieżowych, pokazów mody, wystaw, seminariów i badań**.* L.Qin, Sustainable fashion can help cut textile waste and pollution, ChinaDialogue, www.chinadialogue.net/blog/7136-Sustainable-fashion-can-help-cut-textile-waste-and-pollution/en, 14.08.2014

** http://redress.com.hk/about/mission/

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.