28.01.2014Autor:

Co oferuje slow fashion?

Który sposób na bycie odpowiedzialnym konsumentem to Twój alternatywny styl?- część czwarta.

Kolejnym sposobem na bycie bardziej odpowiedzialnym konsumentem to koncepcja Slow fashion. Dotyczy ona innego podejścia do mody niż tradycyjne i odnosi się przede wszystkim do alternatywnego projektowania, produkowania i konsumowania. Koncepcja ta stawia przede wszystkim na jakość i chodzi tutaj zarówno o jakość produktów z naszej garderoby, jak i o jakość życia naszego oraz jakość życia pracowników fabryk szyjących nasze ubrania. Krótko mówiąc, slow fashion to inne spojrzenie na modę, promujące łączenie przyjemności kupowania ubrań, ze świadomością i odpowiedzialnością za nasze decyzje konsumenckie.

Do koncepcji slow fashion można zatem zaliczyć:

Image courtesy of foto76/ FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of foto76/ FreeDigitalPhotos.net

  • świadomie robione zakupy, podczas których np. rezygnujemy z zakupu wielu ubrań, zupełnie niepasujących do naszego stylu, ale wybranych pod wpływem impulsu lub w trakcie wyprzedaży, a stawiamy na planowany zakup produktów pasujących do naszej garderoby,
  • świadomy wybór zakupu kilku lepszej jakości ubrań od wielu gorszych gatunkowo produktów,
  • ideę przerabiania, wymieniania, ale też zaangażowanie się w proces szycia swoich ubrań, np. podczas warsztatów organizowanych w coraz to popularniejszych kawiarniach szyciowych.

Wynikiem  takiego podejścia do mody jest świadomie dobrana garderoba, często lepszej jakości ubrania i podkreślony nasz indywidualny styl.

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.