27.09.2014Autor:

Co tak naprawdę znaczy metka Made in Cambodia?

Niezależnie od tego, czy prawdziwy z nas koneser mody, czy po prostu kupowanie ubrań sprawia nam przyjemność czasem na widok upragnionej rzeczy chciałoby się krzyknąć „To jest to! Wiele bym dała, żeby to mieć”. Niestety bardzo rzadko zastanawiamy się przy tym, jaka historia kryje się za danym strojem, a jak pokazuje praktyka przez ubrania można nawet stracić życie.

Co jakiś czas w mediach pojawiają się artykuły opisujące ciężkie warunki pracy w azjatyckich fabrykach zatrudniających pracowników przy produkcji najnowszych kolekcji znanych marek odzieżowych. Niewyobrażalnie długie godziny pracy, głodowe pensje, czy niebezpieczne warunkach pracy to newsy, które do nas docierają. Panujące tam warunki powodują, że w samym tylko lipcu w ciągu jednego tygodnia do szpitala w Kambodży zostało przyjętych ponad 200 pracowników, którzy ucierpieli w wyniku omdleń podczas pracy w fabrykach odzieżowych. Jednak najbardziej niepokojący staje się fakt, iż oprócz zasłabnięć w ostatnim czasie zdarzają się także wypadku śmiertelne.

A collapsed garment worker recovers in a clinic outside Phnom PenhZdjęcie: ©IndustriALL Global Union/ Luc Forsyth.

Sokny Say z Free Trade Union of Workers of the Kingdom of Cambodia potwierdza, iż 2014 to pierwszy rok w którym pracownicy rzeczywiście umierają z powodu wycieńczających warunków pracy. Takie wypadki zdarzyły się u podwykonawców pracujących na zlecenie takich marek jak: Gap, Old Navy czy H&M. Bardzo niskie wynagrodzenie, jakie za swoją pracę otrzymują osoby zatrudnione w fabrykach odzieżowych oznacza, iż nie mogą sobie one pozwolić na zakup wystarczającej ilości jedzenia a niedożywienie, długie godziny pracy i ciężkie warunki w miejscu zatrudnienia okazują się dla niektórych z nich śmiertelną kombinacją*.

W obliczu tych tragedii nie można nie zadać sobie pytania czy moda jest tego warta. Życie niektórych ludzi zostaje przehandlowane za kolejne najnowsze kolekcje wielkich marek, co sprawia jednak, iż najnowsza sukienka, czy spodnie przestają cieszyć, gdy ich właściciel świadomy jest ceny ich wyprodukowania.

 


* Cambodian garment workers toiling to the death, IndustriALL Global Union, www.industriall-union.org/cambodian-garment-workers-toiling-to-the-death, 20.09.2014.

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.