05.07.2014Autor:

D’éco czyli kreując modę etycznie

Odpowiedzialna produkcja kolekcji to najciekawsze wyzwanie w tworzeniu mody. Tak uważa Ola Bąkowska– uczestniczka pierwszej edycji programu Project Runway i autorka kolekcji d’éco. W wywiadzie dla altmoda.pl opowiada nam o tym jak zainteresowała się ideą slow fashion i skąd bierze inspiracje do tworzenia swoich ubrań.

Altmoda.pl: Co Cię najbardziej pozytywnie zaskoczyło podczas programu Project Runway?

Ola Bąkowska: Pozytywnie oczywiście ludzie! Uczestnicy to bardzo różne, mocne, ciekawe osobowości. Do tego super ekipa pracująca z nami na planie- naprawdę najlepsza atmosfera do wielogodzinnej, stresującej pracy.

Altmoda: W jednym z odcinków mieliście do przygotowania stylizację z wykorzystaniem parasoli. Jesteś na tak, czy na nie dla takiego modowego upcyclingu?

O.B.: Moim zdaniem to nie był upcycling. To część programu telewizyjnego, który ma nieco rozrywkowy charakter i nikt do niego nie wprowadzał idei recyclingu czy upcyclingu, czy w ogóle ekologicznego podejścia do mody i nie doszukiwałabym się na siłę takiego znaczenia. Koniec końców niewiele powstało funkcjonalnych ubrań, a i parasole można było wykorzystać znacznie lepiej…Chociaż już inne zadanie w kolejnym odcinku: nadanie nowego życia kostiumom z Tańca z Gwiazdami, które nie są już używane wydaje się sensownym pomysłem.

ola bakowskaŹródło: Ola Bąkowska, photo: Monika Jelinska Photography, model: Klementyna Dmowska D’Vision, hair&makeup: Anna Chomiczewska.

Altmoda: Kiedy po raz pierwszy zainteresowałaś się zrównoważonym rozwojem?

O.B.: Na poważnie to podczas Erasmusa w Helsinkach, coś mnie wyraźnie ciągnęło w tym kierunku:). Tam zapisałam się na wykłady o zagadnieniach ekologicznych w projektowaniu i produkcji odzieży, ale także podczas zwykłych kursów projektowania te tematy były poruszane. Mieliśmy też spotkania z pracownikami fińskich korporacji, którzy decydują się na produkcję odzieży w Europie lub na Dalekim Wschodzie i opowiadali o związanych z tym wyzwaniach.

Altmoda: Dlaczego jako młody polski projektant postanowiłaś pójść w kierunku odpowiedzialnej mody?

O.B.: Bo to jest dla mnie najciekawsze wyzwanie w kreowaniu mody. Moda jest drugim najbardziej zanieczyszczającym środowisko przemysłem na  świecie, więc chciałabym, żeby powoli ekologiczna i odpowiedzialna moda wypchnęła z rynku tą masową i szybką. Ekologia i zrównoważone projektowanie są teraz wyzwaniem nie tylko dla projektantów ubioru, ale ogólnie dla projektantów wszystkich dziedzin na całym świecie. Mam ten przywilej, że w Polsce surowce i przemysł odzieżowy istnieją i są dostępne. Jest to przemysł, który według mnie powinien się rozwijać i być coraz bardziej konkurencyjny pod względem zrównoważonej produkcji nie tylko na rynku lokalnym, ale też wobec europejskich i światowych firm i projektantów.

ola bąkowskaŹródło: Ola Bąkowska, photo: Monika Jelinska Photography, model: Klementyna Dmowska D’Vision, hair&makeup: Anna Chomiczewska.

Altmoda: Czym dla Ciebie jest odpowiedzialna moda?

O.B.: To część takiego stylu życia, na który możemy się zdecydować jeśli wyznajemy pewne wartości. Jeżeli chcemy mniej, a za to rozsądniej konsumować, zastanawiamy się nad losami naszej planety i nad tym w jakim stanie zostawimy ją dla naszych dzieci to odpowiedzialna moda jest dla nas.

Altmoda: Czy według Ciebie odpowiedzialność w branży odzieżowej w Polsce ma szansę na rozwój porównywalny do sytuacji obecnej w Europie Zachodniej, czy Ameryce Północnej?

O.B.: Łódź nie stanie się od razu San Francisco… ale skoro już teraz marki zagraniczne i lokalne firmy decydują się na produkcję i dystrybucję takich kolekcji w Polsce to znaczy, że w świadomości konsumenta odpowiedzialna moda pomału zaczyna kiełkować i mam nadzieję, że na naszym rynku szybko się rozwinie. Jest wyraźne zapotrzebowanie na eko produkty i produkty fair trade. Młody konsument w Polsce nie różni się tak bardzo od konsumenta europejskiego i dlatego sądzę, że już niedługo pojawi się większa grupa ludzi, która będzie chciała tworzyć i kupować Slow Fashion.

Altmoda: Porozmawiajmy o Twoich kolekcjach. Jak tworzysz ubrania? Gdzie szukasz inspiracji?

O.B.: Na co dzień towarzyszy mi notes, gdzie zbieram szkice, notatki i inne bardziej lub mniej inspirujące rzeczy. Inspirują mnie miejsca, podróże, ludzie których spotykam, wystawy…jest to niestety to pytanie, na które mam ochotę odpowiedzieć, że inspiruje mnie WSZYSTKO. Ze szkiców przechodzę do tworzenia konstrukcji i odszycia prototypu i po przymiarkach powstaje ostateczna wersja projektu w tkaninie właściwej. Zazwyczaj;).

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.