17.09.2014Autor:

Dzień Solidarności z pracownicami fabryk odzieżowych w Kambodży!

Właśnie dziś weź udział w akcji solidarności z kambodżańskimi pracownicami i pracownikami. Wesprzyj ich żądania zwiększenia płacy minimalnej do 177 USD – to ważny krok w celu osiągnięcia płacy wystarczającej na godne życie!

Pracownicy i pracownice kambodżańskich fabryk odzieżowych, wspierani przez organizacje pozarządowe oraz związki zawodowe na całym świecie, żądają podniesienia płacy minimalnej do 177 USD miesięcznie. Clean Clothes Campaign wzywa H&M do odegrania roli lidera wśród firm odzieżowych we wprowadzeniu godnej płacy w Kambodży. Jest to kolejny etap walki pracowników fabryk odzieżowych w tym kraju, którzy od drugiej połowy 2013 roku żądają wzrostu płacy minimalnej. Ma to pozwolić na osiągnięcie w przyszłości płacy wystarczającej na godne życie.

Wezwanie do 177

Obecny poziom płac w wysokości 100 USD miesięcznie to zaledwie 25% płacy szacowanej jako wystarczająca na godne życie przez sieć związków zawodowych i organizacji pozarządowych w Azji: Asia Floor Wage Alliance. To oznacza, że około 500 000 pracowników i pracownic kambodżańskich fabryk nie jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb życiowych.

Na początku października br. w Kambodży zbierze się Komitet ds. Płac w celu ustalenia nowego poziomu płacy minimalnej. Związki zawodowe oraz pracownicy i pracownice nalegają na 177 USD miesięcznie. Po roku walk wierzą, że firmy odzieżowe mają ważną rolę do odegrania w tym procesie i powinny podjąć odpowiednie kroki, aby wesprzeć ich żądania.

Ath Thorn, przewodniczący kambodżańskiego związku zawodowego C.CAWDU twierdzi, że firmy wyciskają, co się tylko da z ograniczonych marżą możliwości rynku odzieżowego, by osiągnąć jak najwyższy zysk. To najwyższy czas, aby wzięły one odpowiedzialność i zaczęły zajmować się kwestią, która leży w sercu naszych protestów: godną płacą. Wzrost wynagrodzeń do poziomu 177 dolarów amerykańskich jest krokiem w tym kierunku.

Co możesz zrobić, aby solidaryzować się pracownicami?

  • Podpisz petycję o Godną Płacę dla Wszystkich wzywającą do ustanowienia godnej płacy ze szczególnym uwzględnieniem Kambodży >> http://www.cleanclothes.org/livingwage/sign
  • Na Facebook’u zmień swoje zdjęcie w tle na banner do pobrania tutaj. Opublikuj status z żądaniem płacy minimalnej dla pracowników w Kambodży w wysokości 177 USD na swojej stronie, jak i na stronach firm – H&M i Zara.
  • Tweetuj na ten temat w Dniu Akcji – 17 września – chcemy, aby największe firmy odzieżowe obecne w Kambodży jak @H&M oraz @Inditex (Zara, Pull&Bear, Bershka) wiedziały, że wspieramy godną płacę w Kambodży.

Pamiętaj, aby przy wpisach na portalach społecznościowych używać tych hasztagów: #H&M, #LivingWage, #Cambodia!

Źródło: mat. prasowe Clean Clothes Polska

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.