23.06.2014Autor:

Etycznie w dniu ślubu

W okresie wiosenno-letnim sezon ślubny trwa w najlepsze. Zainspirowało nas to do poszukania odpowiedzi na pytanie czy w Polsce można zorganizować ślub dla odpowiedzialnych konsumentów, jakimi w tym wyjątkowym dniu chcieliby być Państwo Młodzi. A co może być ważniejsze dla Panny Młodej od idealnej sukni ślubnej, dzięki której ślub będzie najpiękniejszym wydarzeniem w jej życiu? Jak znaleźć taką suknię wyprodukowaną w sposób odpowiedzialny?

Tak jak wiele jest sposobów na to, by każdy z nas podejmował codziennie bardziej odpowiedzialne decyzje zakupowe, tak wiele jest rozwiązań na znalezienie idealnej sukni ślubnej. Jeśli chcemy, by ubranie założone w dniu Ślubu spełniało standardy etyczne pomyślmy o tym jak tworzone są odpowiedzialne ubrania, które nosimy na co dzień. Proponujemy wybrać tkaniny posiadające certyfikaty ekologiczne i gwarantujące przestrzeganie praw pracowników. Suknia uszyta z bawełny organicznej lub polskiego lnu to miła alternatywa dla osób nie lubiących przepychu i nadmiernych dekoracji, dla których wizja idealnej sukni ślubnej wiąże się przede wszystkim z prostotą i naturalnymi tkaninami.

Zakup sukni ślubnej to duża inwestycja jak na strój, w którym pokażemy się tylko jeden raz. Dlatego dobrym pomysłem na etyczny strój dla Panny Młodej jest też wypożyczenie lub przerobienie sukni mamy, siostry czy przyjaciółki. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze a ubraniu damy drugie życie. Czasem wystarczy tylko coś upiąć, doszyć falbany lub fragment ręcznie robionej koronki i strój nabierze zupełnie nowego wyglądu.

keiraFot. Keira Knithely swoją suknię ślubną założyła na kilka różnych okazji. Na zdjęciu trzecia prezentacja sukni w lekko zmienionej wersji, bo połączonej z przezroczystą, haftowaną tuniką.

Dla tych najbardziej ekstrawaganckich Panien Młodych proponujemy oryginalne recyclingowe suknie. Zaczynając od sukni wykonanej z przetworzonych butelek plastikowych, po ubranie udekorowane ręcznie ułożonymi kawałkami papieru, kończąc na stroju przygotowanym z obrusów foliowych- pomysłów na recyclingową suknię z pewnością nie zabraknie:).

green with envy_by Michelle BrandFot. Suknia ślubna wykonana z butelek plastikowych, projektu Michelle Brand.

 

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.