08.04.2014Autor:

Fashionisto zwolnij! 10 zasad slow fashion

W ciągu ostatnich kilku lat moda nabrała niebezpiecznie technologicznego tempa. Podobnie jak określenie najnowszy model (bo nawet w chwili premiery gdzieś na świecie jest już jego ulepszona wersja), hasło najmodniejszy przy obecnej częstotliwości zmian nie ma racji bytu. Konflikt Slow kontra Fast trwa.

glowne_slowfashion-rostyleandlife

Kilka dekad temu wierzono, że im szybciej tym lepiej. Dziś mamy znaleźć czas na drzemkę i medytacje. Był Fast Food, teraz jest Slow Food. Nie do pomyślenia, że nawet tak wdzięczny aspekt jakim jest moda podda się tej niebezpiecznej prędkości. Tak więc doświadczyliśmy Fast Fashion w postaci zmasowanego ataku określenia passe. Dziś nadszedł czas na Slow Fashion, czyli najmłodszy odłam dobrego stylu.

Filozofia Slow nie skłania ku ubraniom z worka, czy samo-rozkładającym się, ekologicznym dodatkom. Chodzi o wyhamowanie w gonitwie za trendami, o zrozumienie, że w modzie  żywotność słowa nowość trwa tyle, co cały byt muszki owocówki. Mamy więc dwie opcje. Możemy starać się złapać nieuchwytne, bądź odpuścić najmodniejsze, najnowsze, najbardziej trendy i odnaleźć siebie w ponadczasowym, kultowym i klasycznym. Nie takie proste? Spokojnie, z przyjemnością wpROwadzimy cię w tajniki spowolnionej mody.

 02_slowfashion-rostyleandlife

1. Zasada jakość nad ilość jest mantrą Slow Fashion. Niech stanie się również twoją. Kupuj mniej, ale tylko to co najlepsze. Kolejna para balerin z sieciówki? Po co? Nie dawaj się kusić podróbkom, inwestuj w dobre tkaniny i krawiectwo. Zawsze lepiej wydać więcej na skórzaną torbę, czy wełniany płaszcz w których wyglądasz jak milion dolarów. Spróbuj, Satysfakcja gwarantowana.

2. Bądź autentyczna. Twoja garderoba i styl życia powinny funkcjonować w idealnej symbiozie. Magazyny mogą pękać w szwach od ćwieków i frędzli, ale jeśli pracujesz w kancelarii prawnej, twoja szafa raczej nie powinna. Użytkowe nie jest antonimem słowa modne. Wchodząc do sklepu przefiltruj oczami jedno-sezonówki i ubrania, które będą cię zachwycały tak samo dziś, jak i jutro. Musisz wiedzieć kim jesteś i co chcesz przekazać swoim strojem.

 03_slowfashion-rostyleandlife

3. Spokój w efekcie zawsze góruje nad wariactwami. Jak myślisz co w przyszłym roku obroni się bardziej, najmodniejsza w tym sezonie, krzykliwa bluza Moschino (Fast Fashion dosłownie i w przenośni), czy kaszmirowy, szary sweter, który po prostu dobrze wygląda.

 4. Polub swoją szafę. Nawiązanie osobistej, długotrwałej więzi z tym, co mamy na sobie umacnia fundamenty naszego stylu. Ubrania wyglądają lepiej jeśli nosimy je ze spokojem, a nie ze strachem przed utratą ich terminu ważności. Jeśli wszystko kupujesz pod presją bycia non stop na czasie, jak możesz być spokojna? Pamiętaj, opanowanie jest zawsze w dobrym stylu.

5. Poszukaj prawdziwych perełek. Internet jest pełen mało znanych, ekskluzywnych marek, które stawiają na jakość i oryginalność. Wypisując się z wyścigu po najmodniejsze, cieszą się sukcesami i dużą grupą stałych, zadowolonych klientów. Możesz być jednym z nich.

6. Stwórz mapę miejsc wspierających Slow Fashion. Coraz więcej butików stawia na najwyższej jakości produkty, które nie podlegają sezonom. Rynek zaczyna dostrzegać, że większość z nas traktuje klasyczne, skórzane kozaki jako inwestycję. Prawda jest taka, że na markowych obcasach można biegać cały dzień.

 04_slowfashion-rostyleandlife

7. Określ swoje priorytety i kupuj świadomie – zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze, wyznacz sobie potrzeby i skup swoją energię na ich spełnieniu. Naprawdę warto.

8. Trochę sceptycyzmu. Nie wpadaj w marketingowe pułapki. Co z tego, że codziennie zalewa nas fala nowych modowych tendencji. Wyobrażasz sobie jak męczące musi być życie poddanych trendom? To ty nosisz ubrania, nie one ciebie. Filozofia Slow Fashion również wyznaje tą zasadę.

06_slowfashion-rostyleandlife

9. Zacznij od podstaw. Niezależnie od stylu, są ubrania bez których nie obejdzie się twoja szafa, tak zwane bazy. Na nich, w przeciwieństwie do ciągle zmieniających się trendów, zawsze można polegać. W modzie nic nie daje takiego poczucia bezpieczeństwa jak klasyka.

10. Wrzuć na luz. Modą należy się bawić. Nieustająca pogoń za trendami może być wyczerpująca. Pomyśl o Slow Fashion jak o modowej jodze, która dodaje energii, uśmiechu i chęci do działania. Zacznij powoli, a nawet nie zauważysz kiedy twój wyjątkowy styl będzie mówił sam za siebie.

Sztuk pięknych nie należy popędzać, bo w pośpiechu gubią to co mają najcenniejsze – wdzięk. Moda może być najbardziej obecnym artyzmem w naszym życiu, więc głęboki oddech i powoli.

Autor: Agata Bartosz

Źródło: ROstyle&life

Fot. buffaloexchange.com; fabsugar.com; lasvegasweekly.com; pinterest.com; stylefile.blog.onet.pl; thefashionspot.com

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.