Globalna produkcja odzieży bez wyzysku?
Organizacja Kupuj Odpowiedzialnie, Clean Clothes Polska oraz Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zapraszają na spotkanie z działaczami pracowniczymi z Bangladeszu, którzy opowiedzą o społecznych skutkach przeniesienia produkcji odzieży przez globalne koncerny do tego kraju.
Spotkanie odbędzie się 31 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Sztuki ms2, w sali konferencyjnej. Miejsce to wybrane ze względu na przynależność do przestrzeni Manufaktury, której losy obrazują zmiany, jakie zaszły w Polsce i w samej Łodzi – niegdyś byliśmy krajem produkującym odzież na znaczną skalę, dziś jesteśmy przede wszystkim konsumentami. A nasze rodzime firmy zlecają produkcję fabrykom z Globalnego Południa.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowany najświeższy raport „Grubymi nićmi szyte” oparty na 100 wywiadach przeprowadzonych z bangladeskimi pracownicami szyjącymi odzież dla polskich firm: LPP (m.in. Reserved, Cropp, House, Mohito), Monnari oraz Carry.
Odzież przeznaczona na zachodnie rynki to obecnie ponad 80% eksportu Bangladeszu. Rozwój sieci fabryk przyniósł zatrudnienie setkom tysięcy ubogich mieszkanek i mieszkańców wsi, jednak nie zapewnił im godziwych wynagrodzeń ani bezpiecznych warunków pracy. Wyzysk, łamanie praw pracowniczych, represje to chleb codzienny bangladeskich szwaczek.
Taka sytuacja sprzyja jednak interesom globalnych koncernów odzieżowych, które czerpią milionowe zyski dzięki taniej sile roboczej, niskim podatkom i umywaniu rąk od odpowiedzialności za wypadki.
O możliwościach wprowadzenia globalnych zmian i środkach koniecznych do uczynienia międzynarodowych korporacji odzieżowych odpowiedzialnymi rozmawiać będą:
►ROKEYA RAFIQUE◄ bangladeska specjalistka ds. rozwoju oraz praw kobiet. Jest dyrektorką „Leading Karmojibi Nari”, wiodącej organizacji pozarządowej w Bangladeszu, która zajmuje się wzmacnianiem pozycji kobiet oraz pomocą prześladowanym pracownikom.
►BABUL AKHTER◄ przewodniczący Bangladeskiej Federacji Pracowników Sektora Odzieżowego i Przemysłowego. Był prześladowany za swoją działalność związkową.
►TARA SCALLY◄ przedstawicielka inicjatywy wielostronnej Fair Wear Foundation, której celem jest poprawa warunków pracy w fabrykach odzieżowych szyjących na zlecenie zachodnich marek.
Przewidziane jest tłumaczenie rozmowy na język polski. Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
Źródło: materiały informacyjne dostępne na FB
Łodzianie przybywajcie!