04.07.2016Autor:

Jak powstają nasze buty?

Parę dni temu Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie przedstawiła w mediach swój najnowszy raport: “Krok po kroku… Jak firmy obuwnicze zapewniają przestrzeganie praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw?”. Powstał on w oparciu o informacje przekazane przez 12 europejskich firm obuwniczych. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, które firmy robią mniej, a które więcej by produkcja ich butów nie szkodziła ludziom i środowisku naturalnemu.

Produkcja butów często wiąże się z problemem zbyt niskich płac, prześladowaniem związkowców i pracą z toksynami niebezpiecznymi dla zdrowia. Dlatego Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie w ramach europejskiej kampanii Change Your Shoes zapytała firmy obuwnicze co robią, by te nadużycia nie pojawiały się w produkcji butów sprzedawanych pod ich markami.

Do badania zaproszono 23 najbardziej rozpoznawalne firmy obuwnicze zaznaczające swoją obecność na ulicach i w centrach handlowych w całej Europie. 11 spośród 23 firm (w tym polskie CCC i Wojas) nie udzieliło odpowiedzi. Pozostałe 12 wypełniło kwestionariusz z pytaniami o kwestie płac dla pracowników, standardy BHP i ochrony środowiska oraz transparentność działań. Otrzymane informacje zostały zanalizowane i ocenione.

Najwyższe noty uzyskały Adidas, hiszpański El Naturalista i norweski Eurosko. Są na dobrej drodze do przestrzegania praw człowieka. Deichmann, Bata i Clarks podejmują wysiłki. Z działaniami ociągają się Prada, Geox i Gabor.

A jak radzi sobie firma produkująca Twoje buty? Koniecznie zajrzyjcie do raportu i podzielcie się swoimi uwagami!

 

raport
[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.