04.12.2014Autor:

Jak tworzyć polską etyczną modę?

Co to znaczy – „etyczna moda“? Czy taką modę da się tworzyć w Polsce? Czy etyczna moda może być inspirowana futurystycznymi technologiami? W jaki sposób kupując ubrania można wspierać ochronę nadwiślańskich ptaków? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wyjątkowym e-booku ALTWEAR, dostępnym od dziś na platformie www.mintu.me.

Manana Clothes_el kolekcji 1Fot. Mañana Clothes.

„Etyka w modzie pomału, ale nieubłaganie, wkracza do głównego nurtu produkcji ubrań. Każda koszulka, każda para spodni niesie za sobą jakąś historię – to może być historia wyzysku pracowników w fabrykach, pracujących za głodowe stawki, degradacji środowiska przez zanieczyszczenia powstałe przy produkcji i masę odpadów. Ale to może być też historia zupełnie odwrotna – projektanci, z którymi współpracujemy, udowadniają, że to jest możliwe, i to u nas, w Polsce. Chcemy pokazać ich historie i zainspirować w ten sposób więcej osób do zarówno tworzenia, jak i kupowania ubrań, które nie tylko są etyczne, ale również wysokiej jakości“ – mówi Łukasz Makuch, współwłaściciel platformy mintu.me, integrującej rynek produktów i usług ekologicznych i społecznych.

Synthetic_el. kolekcji 1Fot. Synthetic.

„Etyczna moda w wydaniu Uncommon to ubrania produkowane z certyfikowanych dzianin, które nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji np. metali ciężkich. Używamy dzianin z certyfikatami OEKO-TEX Standard 100. Poza tym niezwykle ważny jest dla mnie sam proces produkcji, szycia. Dbamy o pracowników, miejsce pracy, staramy się aby wszystko odbywało się z poszanowaniem ludzi i środowiska naturalnego. Na pytanie czy warto, każdy pewnie odpowie sobie sam po wypróbowaniu naszych ubrań. Ja twierdzę, że zawsze warto nosić ciekawe, mające swoją dobrą historię ubrania” – mówi Lidia Panfil, twórczyni marki Uncommon, w jednym z wywiadów zawartych w ALTWEAR.

ALTWEAR stanowi zbiór rozmów z twórcami takich marek jak: Mañana Clothes, Data Aura, Ola Bąkowska, One’s Tyvek Bags & Cases oraz twórcami projektu WISŁAKI – pierwszego w Polsce crowdfundingu modowego. ALTWEAR jest publicznie dostępny na stronie www.mintu.me/czytaj. Kolekcje projektantów przedstawionych w ALTWEAR są dostępne na mintu.me w sekcji MODA – www.mintu.me/moda.

Data AuraFot. DataAura

Źródło: mat.prasowe

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.