26.08.2014Autor:

Kobiety modnie odpowiedzialnie

Na co dzień wykorzystują swoją siłę, wpływy, talenty oraz inteligencję do tego, by nieść przesłanie o tym, iż prawdziwa moda nie musi oznaczać niszczenia środowiska czy łamania praw pracowniczych. O kim mowa? O 5 kobietach, które Eluxe Magazine uznał ostatnio za najbardziej wpływowe jeśli chodzi o promowanie zmian nieetycznych praktyk szybkiej mody i poszukiwanie dla nich bardziej zrównoważonej alternatywy.

Kim są wybrane przez Eluxe Magazine kobiety, które zmieniają świat mody? Na pierwszym miejscu znalazła się Lucy Siegel, brytyjska dziennikarka, felietonistka działu The Observer dotyczącego zrównoważonego stylu życia. Dzięki swoim częstym występom w mediach oraz współpracy z takimi wpływowymi magazynami jak Elle, czy Marie Claire wprowadza konsumentów w świat mody odpowiedzialnej. Jako autorka bestsellerowego podręcznika o etycznej modzie „To Die For” Siegel często broni sprawiedliwego handlu i przyjaznej dla środowiska konsumpcji oraz wstawia się za pracownikami fabryk azjatyckich, których prawa są nagminnie łamane przy produkcji odzieży dla wielkich marek świata mody.

Fot. Capital Captures

Fot. Capital Captures

Druga na liście Eluxe Magazine znalazła się Sass Brown. Autorka dwóch książek „Eco Fashion” i „Refashioned”, często zapraszana do wygłoszenia wykładów i seminariów na temat odpowiedzialnej mody jest także zastępcą dziekana w  School of Art and Design at the Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku oraz redaktorem w Coco Eco Magazine. Miłośnicy zrównoważonej mody chętnie zaglądają też na jej stronę: ecofashiontalk.com, gdzie można znaleźć wiele ciekawych przykładów odpowiedzialnych praktyk z branży odzieżowej.

Fot. www.fashionrevolutionusa.org

Fot. www.fashionrevolutionusa.org

Tamsin Lejeune to trzecia kobieta, której działania na rzecz zmniejszenia nieetycznych praktyk w modzie przyczyniają się do wprowadzenia pozytywnych zmian w tej branży. Jako dyrektor zarządzający i założyciel Ethical Fashion Forum Tamsin odpowiada za prowadzenie Source- najbardziej znanej globalnej platformy na rzecz zrównoważonej mody. Poprzez Source Tamsin pracuje z setkami firm i przedsiębiorstw, udzielając konsultacji i wsparcia nowo powstającym markom. Swoje doświadczenie chętnie przekazuje także w trakcie licznych prezentacji i wykładów na temat etycznej mody.

Fot.Rachel Manns Photography (http://rachelmanns.com)

Fot.Rachel Manns Photography (http://rachelmanns.com)

Kolejna kobieta wspomniana przez Eluxe Magazine to Orsola de Castro. Jest dyrektorem kreatywnym etycznej marki From Somewhere i Reclaim to Wear oraz współzałożycielką Estethica, inicjatywy promującej zrównoważoną modę w trakcie London Fashion Week. Jako projektantka od 1997 roku współpracuje z dużymi markami, takimi jak Topshop tworząc ekologiczne kolekcje, wykorzystujące ideę przerabiania odzieży oraz tworzenia ubrań z użyciem materiałów pochodzących z resztek wyrobów włókienniczych pozostałych po produkcji kolekcji.

Fot.http://source.ethicalfashionforum.com

Fot.http://source.ethicalfashionforum.com

Na liście kobiet zmieniających świat mody nie mogło także zabraknąć Livi Firth. Żona znanego aktora Colina Firth’a to dyrektor kreatywny firmy konsultingowej Eco Age oraz współzałożycielka inicjatywy „Green Carpet Challenge”. O zasługach Livi na rzecz promowania odpowiedzialnej mody pisaliśmy ostatnio na altmoda.pl, ale jak widać jej wysiłki doceniają też inni przedstawiciele mediów*.

Fot: Livia Firth, photographer: Trevor Leighton, stylist: Alice Wilby, hair / makeup: Khandiz Joni, t-shirt: Continental Clothing, oversized label: Mrs Bowtie, www.fashionrevolution.org

Fot: Livia Firth, photographer: Trevor Leighton, stylist: Alice Wilby, hair / makeup: Khandiz Joni, t-shirt: Continental Clothing, oversized label: Mrs Bowtie, www.fashionrevolution.org

Wszystkim wymienionym przez Eluxe Magazine Paniom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na ich dalsze działania na rzecz odpowiedzialnej mody!

 

 

* A.Wallace, 5 Women Who Changed the World of Fashion, Eluxe Magazine, http://eluxemagazine.com/people/5-women-who-changed-the-world-of-fashion, 20.08.2014
[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.