17.03.2014Autor:

Kolekcja bez skrawka materiału

Dla wielu firm resztki materiałów i tkanin pozostałych po procesie produkcji ich odzieży to niepotrzebne nikomu odpady. Jak się okazuje nie dla wszystkich. Nowy projekt firmy Choolips w interesujący sposób podchodzi do tematu odpadów. Pokazuje, w jaki sposób stworzyć nowe produkty i zadbać o relacje z naszymi podwykonawcami. 

Od początku swego istnienia Choolips, londyńska marka odzieży damskiej stara się budować trwałe relacje ze swoimi współpracownikami: głównie rzemieślnikami z krajów afrykańskich, Indii i Zachodu. Wszystkie produkty tej firmy są wytwarzane według zasad sprawiedliwego handlu (Fair Trade), we współpracy z wykwalifikowaną lokalną siłą roboczą. Ostatnimi czasy firma Choolips rozpoczęła nowy projekt o nazwie Evolve, którego podstawowym celem jest wykorzystanie odpadów powstałych w wyniku procesu produkcji ich odzieży.

Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/2125199483/evolve-a-collection-without-leftovers?ref=live, fot. Annegret Affolderbach

Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/2125199483/evolve-a-collection-without-leftovers?ref=live, autor: Annegret Affolderbach

Na czym to polega? Firma zaprosiła swoich stałych podwykonawców do stworzenia nowych rzeczy, wykorzystując przy tym udostępnione przez Choolips resztki materiałów.

Jaki jest wynik projektu? Powstał ciekawy zakres nowych produktów, takich jak: zainspirowane indyjską biżuterią bransoletki, stworzone w Kenii kolorowe plecaczki i torby, ubranka dla dzieci czy barwne chusty wykonane przez kobiety z Ghany. Skrawki materiałów zostały również wykorzystane jako tapicerka do krzeseł.

Zapytani o zagrożenia i wyzwania właściciele Choolips odpowiadają: „nasza podstawowa obawa dotyczy tego, iż pozbędziemy się wszystkich pozostałych po produkcji skrawków tkanin i zabraknie nam materiału do kontynuacji projektu Evolve:) Ale też będzie to oznaczało, że udało nam się zrealizować nasze marzenia!”

Więcej na temat firmy Choolips dowiecie się tutaj, gdzie poprzez platformę Kickstarter można również wesprzeć finansowo projekt Evolve.

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.