11.12.2014Autor:

Konsumencie- podążaj polskim śladem!

Święta bez prezentów? Mało kto potrafi sobie to wyobrazić. Choć stale rośnie grupa tych, którzy doceniają urok własnoręcznie wykonanych upominków to nadal większość Polaków przeznaczy średnio 486zł* na zakup nowych prezentów w sklepie. A może by tak w tym roku wyjątkowo połączyć przyjemność obdarowania bliskich ze wsparciem naszych rodzimych marek?

Bycie odpowiedzialnym konsumentem w grudniowym przedświątecznym pośpiechu może okazać się wyjątkowo ciężkim zadaniem. Czasem bardzo trudno oprzeć się licznym kolorowym światełkom, ozdobnym choinkom i atmosferze magii zakupów, nawet jeśli są to zakupy na kredyt, który przyjdzie nam spłacać przez wiele kolejnych miesięcy. Warto więc zastanowić się jak w tym roku podejść do zakupów inaczej, a może i bardziej odpowiedzialnie?

Maggie Smith'To, co zdecydowanie warte jest przemyślenia to wybór między jakością a ilością. Krótka żywotność wielu produktów nauczyła nas, że powinniśmy inwestować w jakość, nawet jeśli oznacza to mniejszą liczbę zakupionych rzeczy. A gdzie można znaleźć lepszą jakość niż u naszych polskich producentów? Na szczęście  w grudniu w wielu polskich miastach organizowane są liczne kiermasze, targi, festiwale (np. Slow Fashion, Hush Warsaw w Warszawie, Jarmark Świąteczny, czy Urban Christmas Festival w Łodzi) , w ramach których wystawiają się znakomici polscy producenci, młodzi projektanci, osoby kreatywne, których wyroby nie tylko wyróżniają się lepszą jakością, ale też stanowią formę oryginalnego prezentu. Dla tych z Was, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w tych wydarzeniach pozostają zakupy online czyli trochę mozolniejsze wyszukiwanie polskich producentów na stronach gromadzących nasze rodzime marki, jak np. Lokalny Certyfikowany, Pakamera, Polski Ślad. Takich stron, platform jest coraz więcej, warto jednak zapoznać się dokładnie z warunkami, jakie muszą spełniać marki, by uzyskać dostęp do bazy firm. Przykładowo, firma ze znakiem Lokalny Certyfikowany musi aktywnie współpracować z lokalnymi podmiotami gospodarczymi, czy korzystać z usług lokalnych dostawców, podczas gdy firmy ze znakiem Polski Ślad to przedsiębiorstwa, które płacą w Polsce podatki i których zyski pozostają w dyspozycji polskich właścicieli.

Mając świadomość procesu produkcji wybranych marek z łatwością odnajdziemy firmy, które spełniają nasze oczekiwania, a zakup ich produktów może stać się naszym pierwszym krokiem do bycia bardziej odpowiedzialnym konsumentem. Dodatkowo, przy okazji nasze pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój polskiej marki, a nasi bliscy otrzymają od nas w tym roku wyjątkowo przemyślane prezenty.

Zdjęcie ikony: Image courtesy of Maggie Smith/ FreeDigitalPhotos.net.

 


* A.Fąs, Boże Narodzenie 2014: ile wydamy na prezenty?, eGospodarka.pl, www.egospodarka.pl/117958,Boze-Narodzenie-2014-ile-wydamy-na-prezenty,1,39,1.html, 11.12.2014.

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.