28.05.2014Autor:

Moda na reperowanie

Jak donosi TheGuardian mieszkańcy Wielkiej Brytanii na nowo odkrywają korzyści płynące z posiadania wiedzy na temat szycia. Jeszcze do niedawna wydawało się, że sztuka naprawy odzieży dawno już zanikła. Tymczasem przy liczbie pół miliona Brytyjczyków, którzy podjęli się w ostatnim roku próby reperowania swoich ubrań jesteśmy świadkami narodzin nowej generacji szyjących.

Zauważalny jest wzrost popularności miejsc w Wielkiej Brytanii, gdzie możemy nie tylko oddać ubrania do naprawy, ale też samemu rozwinąć podstawowe umiejętności krawieckie. Dobrym przykładem może być Sklep Make Do & Mend, który od początku powstania w 2002 roku cieszy się dużym zainteresowaniem a ilość pracy przeszła najśmielsze oczekiwania jego pracowników. Jak mówi właściciel sklepu Pipa Bray, kryzys ekonomiczny sprawił, że ludzie stali się  bardziej świadomi kosztów i zaczęli cenić posiadaną już garderobę. Dodatkowo badania przeprowadzone przez Craft & Hobby Trade Association (CHA-UK) pokazują, że trend na szycie ma tendencję zwyżkową. Około 3,5 mln ludzi w Wielkiej Brytanii szyje obecnie swoje ubrania korzystając przy tym z maszyn do szycia.

7Fot.: warsztaty w Slow Fashion Cafe, Kraków.

Do rozwoju wspomnianego trendu przyczyniają się też różne inicjatywy i projekty jak: Visible Mending program w Brighton, za pomocą którego Tom van Deijnen próbuje przekonać konsumentów, iż proces naprawy ubrań może być sam w sobie bardzo ciekawy. Tom wspomina też, że kiedy sami odczujemy ile wysiłku i umiejętności potrzeba do stworzenia jednego ubrania zaczniemy doceniać pracę anonimowych pracowników azjatyckich fabryk, szyjących odzież dla największych koncernów odzieżowych[1].

A jak ta sytuacja przedstawia się w Polsce? Niestety wydaje się, iż trend szycia jeszcze nie zagościł w naszym kraju, choć trzeba przyznać, iż na horyzoncie pojawiło się ostatnio parę szkół szycia i tzw. kawiarni szyciowych, gdzie pod czujnym okiem profesjonalistów można szkolić się w podstawowych technikach kroju, szycia, naprawy i przerabiania ubrań. Znacie takie miejsca? Napiszcie nam o nich, a z chęcią przedstawimy je na łamach altmoda.pl!

8Fot.: warsztaty w Slow Fashion Cafe, Kraków.

 


[1] S.Lewis-Hammond, The rise of mending: how Britain learned to repair clothes again, The Guardian, http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/may/19/the-rise-of-mending-how-britain-learned-to-repair-clothes-again, 27.05.2014

[sharethis]

Komentarze

  1. Janusz pisze:

    Ja przeszedłem za dzieciństwa super szkołę reperowania i cerowania odzieży przyglądając się swojej babci. Zresztą w tamtych czasach wszyscy dokoła naprawiali odzież, nie wurzucało się rzeczy tylko dlatego, że zrobiła sie niewielka dziurka lub puścił szew. Były też punkty krawieckie, które świadczyły usługi. To samo z szewcami.

Komentowanie zamknięte.

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.