03.06.2014Autor:

Moda na wolności

Świat mody to świat lukratywnych kontraktów. Tam, gdzie stawką są duże środki finansowe tam często mamy do czynienia z pilnie strzeżonymi tajemnicami odnośnie sposobu produkcji flagowych dla danej marki produktów oraz z walką o przestrzeganie praw autorskich projektantów. Są jednak wyjątki od tej zasady i czasem uda nam się natrafić na markę czy projektanta, którzy mają odmienny sposób działania na rynku pozwalając konsumentom na kopiowanie, zmienianie i korzystanie z opracowanych przez siebie projektów.

W dobie fast fashion i oferowanych przez największe firmy odzieżowe kolekcji, które są bardzo do siebie podobne konsumenci coraz chętniej korzystają z możliwości tworzenia unikalnych projektów dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Miłym dodatkiem staje się również opcja Do It Yourself, która pozwala nam stać się współproducentem tworzonej odzieży. Twórcy marki Hedeco wychodząc naprzeciw takim potrzebom konsumentów stworzyli miejsce Open Designu (otwartego projektowania) – ideę dzielenia się wiedzą i twórczością.

Hedoco_leather_bag-2Fot.: Torba Eleven Brothers, projekt: Hedoco + Knockoutdesign. Nazwa Eleven Brothers pochodzi z baśni Hansa Christiana Andersena Dzikie Łabędzie–skłania do refleksji nad szybkim tempem życia i rosnącą wartością nieczęstych chwil uspokojenia i relaksu.

Na czym polega idea promowana przez Hedeco? Przeglądając stronę sklepu Hedeco Waszą uwagę zwróciła filcowa torba oświetlona diodami? Zachwyciła Was swoim designem, ale zamiast ją kupić wolelibyście zrobić ją sami? Nie ma problemu! Torba ledBEG, jak inne produkty na stronie Hedeco jest udostępniona na otwartej licencji Creative Commons. Oznacza to, że możecie ściągnąć ze strony projekt torby i instrukcję umożliwiającą samodzielne wykonanie produktu. Projekt torby można więc bezpłatnie i legalnie kopiować, rozpowszechniać, modyfikować oraz wykonywać na swój użytek.

ledbag-1Fot.: Torba ledBEG, projekt: Hedoco + Róża Szczepańska.

Jak się jednak okazuje marka Hedeco to nie tylko Open Design. W swoim manifeście firma szczególnie podkreśla założenie tworzenia marki społecznie odpowiedzialnego design, której projekty dostępne są dla każdego. Dodatkowo właściciele wierzą w prowadzenie biznesu i osiąganie zysku bez wyzysku, dlatego też dbają o swoich pracowników, podwykonawców i nie produkują w krajach łamiących prawa pracownicze. Jak widać otwarte podejście do prowadzenia biznesu pozwala na łączenie kreatywności z odpowiedzialnością.

Źródło: www.hedoco.com.

[sharethis]

Komentarze

  1. Marta pisze:

    Własnoręcznie zrobiona torba- idealny pomysł na prezent:)

Komentowanie zamknięte.

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.