02.01.2014Autor:

Moda z certyfikatem

Który sposób na bycie odpowiedzialnym konsumentem to Twój alternatywny styl?- część pierwsza.

Jaki inny czas, niż Nowy Rok może być lepszym momentem na to by zastanowić się nad możliwością stania się  bardziej odpowiedzialnym i alternatywnie stylowym konsumentem? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wskazówki z zakresu odpowiedzialnej mody, które w ciągu kolejnych dni przedstawimy Wam na portalu. Nie zabraknie porad dla tych, którzy cenią dobrą jakość produktów lub oryginalny wygląd, ale nie zapomnimy również o miłośnikach ekologicznych rozwiązań.

Zaczniemy od tematu ostatnio coraz bardziej popularnego w Polsce: produkty certyfikowane.

Moda z certyfikatem

W ubiegłych latach coraz więcej firm, w tym popularne sieciówki, decyduje się na certyfikowanie wszystkich lub części swoich produktów pod kątem ich społecznego lub  środowiskowego oddziaływania. Kupując takie ubrania wybieramy materiały przyjazne środowisku, gwarantujące dostęp do informacji na temat łańcucha dostaw lub takie, których producenci zostali należycie opłaceni za swoją pracę.

Różnorodność certyfikatów i inicjatyw związanych z przestrzeganiem standardów społecznych i środowiskowych może prowadzić do niejasności i wprawić konsumentów w zakłopotanie, które z nich są najlepsze. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ różne certyfikaty odnoszą się do różnych aspektów produkcji ubrań.

Przykładowo:

  •  certyfikowana bawełna ekologiczna[1] to bawełna wyprodukowana  w sposób przyjazny środowisku (bez stosowania chemii rolnej, nie przyczynia się do wyjałowienia gleby), jednak nie gwarantuje zapewnienia pracownikom odpowiedniego wynagrodzenia, wystarczającego na przeżycie.
  • tymczasem inny rodzaj bawełny dostępny na rynku- bawełna z certyfikatem Fairtrade (Sprawiedliwego Handlu), to surowiec gwarantujący przestrzeganie praw pracowniczych i zapewniający sprawiedliwe wynagrodzenie. Z drugiej strony przy produkcji bawełny Fairtrade wciąż używa się środków chemii rolnej (choć w znacznie mniejszym stopniu niż przy bawełnie konwencjonalnej), co może źle wpływać na środowisko i zdrowie pracowników.[2]

fairtradet-logo-cotton

Ważne jest zatem, by kierując się konkretnym certyfikatem sprawdzić dokładnie, jakiego etapu produkcji ubrania on dotyczy, gdyż gwarancja wyprodukowania materiału w sposób ekologiczny nie daje nam pewności, iż w dalszych etapach produkcji odzieży (farbowanie, szycie) zostały zastosowane odpowiednie procedury chroniące środowisko.

Bądźmy także świadomi, iż oznaczenie dotyczące tylko kryteriów środowiskowych może nie gwarantować stosowania zasad chroniących prawa pracowników i na odwrót.

Wśród certyfikatów i inicjatyw wielostronnych wspierających odpowiedzialną modę można przykładowo wymienić:

Więcej informacji na ten temat oraz szczegółowy opis certyfikatów i inicjatyw znajdziecie na stronie Polskiej Zielonej Sieci, w zakładce projektu Kupuj Odpowiedzialnie: Jak to sprawdzić?.[1] Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, W kierunku odpowiedzialnej mody, wydanie I, s.14, 2011.

[2] Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, W kierunku odpowiedzialnej mody, wydanie I, s.15, 2011.

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.