04.08.2015Autor:

Modowy detoks według Joanny Glogazy

Mniejsza ilość ubrań w naszej szafie może sprawić, że życie będzie przyjemniejsze. Nie wierzycie? Zajrzyjcie więc do najnowszej książki blogerki Joanny Glogazy „Slow Fashion. Modowa rewolucja”.

Trend na szybką modę z łatwością przekonał nas do tego, iż do szczęścia potrzebujemy wielu rzeczy, w tym najnowszych perełek z ostatnich kolekcji wielkich marek odzieżowych. Jeśli chcesz mieć swój wyjątkowy styl, mieć wśród innych opinię osoby dobrze ubranej po prostu musisz podążać za nowymi trendami. Konsekwencją tego jest posiadanie wypełnionej po brzegi szafy, z której większość elementów nie nadaje się do noszenia po jednym sezonie, ponieważ wyszły już z mody. Nie musimy się jednak tym zbytnio przejmować, gdyż wielkie firmy odzieżowe dbają o to, by nasze ubrania nie przetrwały więcej niż jeden sezon i były śmiesznie tanie, dzięki czemu bez sentymentów żegnamy się z nimi po paru miesiącach. Co jednak zrobić gdy taka rzeczywistość przestaje nas zadowalać?

ksiazka slow fashionJak często zdarza Wam się czuć frustrację z powodu szybko rozciągających się materiałów w ulubionych T-shirtach? A może mając przed sobą stos ubrań nadal nie potraficie zdecydować się na konkretny zestaw, który w pełni odda Wasz styl? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco na powyższe pytania Joanna Glogaza, autorka bloga StyleDigger,  proponuje Wam modowy detoks, czyli rewolucją w sposobie kupowania ubrań. W swoje książce „Slow Fashion” autorka w prosty i przejrzysty sposób opisuje dlaczego warto uporządkować swoją szafę i zdecydować się na zbudowanie wyrafinowanego stylu opartego przede wszystkim na jakości, nie ilości naszych ubrań. W książce znajdziecie też mnóstwo praktycznych porad jak kupować w second-handach, na co zwrócić uwagę szukając rzeczy dobrej jakości, ale też wskazówki jak dbać o ubranie, by mogło służyć nam dłużej. Wszystko po to, by zbudować przemyślaną garderobę, która przetrwa niejeden sezon i znakomicie zaprezentuje nasz unikatowy styl.

Niezmiernie ucieszył nas też fakt, iż w książce nie zabrakło informacji na temat skutków szybkiej mody. Zanieczyszczenie środowiska, czy łamanie praw pracowników zatrudnionych w fabrykach szyjących nasze ubrania to fakty, o których nie można zapomnieć budując bardziej zrównoważoną garderobę. Joanna Glogaza wyjaśnia też dlaczego nurt szybkiej mody stał się w ostatnich latach tak mocno popularny i skąd w nas zaistniało przekonanie, iż bycie modnym i stylowym oznacza uleganie reklamie i podążanie za wciąż zmieniającym się trendom.

Szkoda jednak, iż w książce zabrakło informacji o dodatkowych sposobach budowania bardziej zrównoważonej garderoby, jak chociażby kontakt z wielkimi firmami odzieżowymi i pytanie ich o miejsce produkcji kolekcji. Takie zainteresowanie konsumentów warunkami pracy osób szyjących nasze ubrania pokazuje markom odzieżowym, jak ważny jest to temat i że coraz większe grono konsumentów chce takie informacje uzyskiwać. Czytając w „Slow Fashion” fragmenty dotyczące budowania bardziej zrównoważonej garderoby nie udało mi się też znaleźć dodatkowych informacji rozwijających temat certyfikacji materiałów produkowanych według wyższych standardów środowiskowych i społecznych, czy temat ochrony praw zwierząt chociażby przy produkcji skór naturalnych, czy wełny.

Niemniej jednak pomimo braku rozwinięcia wspomnianych powyżej zagadnień „Slow fashion” może się okazać cenną pozycją na półce każdego kto chciałby odkryć modę na nowo. Zebrane wskazówki pozwolą nam bowiem spojrzeć na nasze ubrania z innej strony i może to będzie pierwszy krok do porzucenia szybkiej mody na rzecz stworzenia swojego wyjątkowego stylu. A to już obietnica posiadania lepszej garderoby będącej częścią naszej bardziej odpowiedzialnej konsumpcji.

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.