21.07.2014Autor:

Naturalne kolory

Kontynuując poruszony przez nas ostatnio temat upcyclingu ubrań dziś proponujemy jeden z prostszych sposobów przerabiania odzieży- farbowanie tkanin. Na rynku znajdziecie wiele środków chemicznych dzięki którym stosunkowo łatwo i szybko zmienicie kolor ubrań jednak z pewnością nie są one tak ekologiczne jak naturalne barwniki.

Chcąc odświeżyć ubrania warto zajrzeć do kuchni. W lodówce czy szafce bez problemu znajdziecie produkty które bardzo dobrze spełnią rolę naturalnych barwników. Owoce lub warzywa, zioła, kawa, herbata- wybierzcie kolor i już możecie zabierać się do barwienia materiału!

taotyPamiętajcie, że cały proces składa się z dwóch etapów, o których nie możecie zapomnieć: przygotowania tkaniny do barwienia i przygotowanie barwnika. Korzystając z naturalnych sposobów barwienia wybierzmy tkaniny łatwo wchłaniające barwniki jak bawełnę czy len. Po drugie, w zależności od tego czy farbujemy owocami, czy ziołami/ kwiatami musimy wybrać sól lub ocet do namoczenia wybranego materiału. Samo pozyskanie barwników jest także bardzo proste: zalewamy produkty wrzątkiem i trzymamy je od 5 do 15 minut w gorącej wodzie. Następnie tkaninę, którą chcemy ufarbować zanurzamy w przygotowanym w ten sposób barwniku. Mocne kolory uzyskamy do dłuższym czasie namaczania, a delikatne barwy pojawią się już po kilkudziesięciu minutach od włożenia materiału do barwnika.

Naturalne barwniki nadadzą naszym ubraniom nowe kolory, ale też idealnie pomogą stworzyć na tkaninie ciekawe wzory. Jak widać ten sposób odświeżenia naszej garderoby jest nie tylko prosty i ekologiczny, ale też korzystny dla naszej skóry dzięki wykorzystaniu naturalnych składników barwiących.

Więcej na temat naturalnych sposobów farbowania tkanin znajdziecie na stronie: naturalne barwienie materiałów i tea dyeing.

Zdjęcie: Image courtesy of taoty/ FreeDigitalPhotos.net.

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.