24.07.2015Autor:

Naucz się upcyklingu

Upcykling na stałe już zagościł w dziedzinie projektowania i dekoracji wnętrz. Coraz popularniejsze stają się meble wykonane z niepotrzebnych już przedmiotów, czy akcesoria zadziwiające pomysłowością zastosowania. Najbardziej rozpowszechnione stały się sofy i stoliki z palet. W sieci znaleźć można wiele instruktaży jak wykonać je samemu. Jak się jednak ma sprawa upcyklingu w codziennej modzie i szyciu?

TORBA-DLA-MAMY-I-CORKI-1Szybka i tania moda, tak popularna w obecnych czasach nie zachęca do przerabiania i upcyklingu „starych” modeli ubrań, sprzed np. roku. Nowe kolekcje pojawiają się często i wypychają szafy przeciętnego Kowalskiego, czy Kowalskiej, zabierając miejsce i tak cenne zasoby naturalne, dzięki którym zostały wyprodukowane. Byle plama, czy przedarcie są pretekstem do pozbycia się kolejnej rzeczy, która po chwili namysłu może dalej posłużyć w nieco innym, oryginalniejszym wydaniu.

Sukienka z przedartym rękawem może stać się spódniczką, a z jej góry można stworzyć pasującą torbę. Spodnie, które stały się za duże lub za małe, mogą zmienić się w wytrzymały plecak, a z zasłony, która już nie pasuje do naszego pokoju może powstać TORBA-CZERWONAekologiczna siatka na zakupy. Każdy może mieć swój wkład w zmniejszenie się ilości śmieci, a przy tym wyglądać modnie i oryginalnie.

Samodzielny upcykling ubrań nie musi być też trudny. Wystarczy zerknąć na kilka instruktaży prowadzonych na blogu Noa & Lea, polskiej pracowni propagującej własnoręczny upcykling, aby się przekonać, że w głównej mierze wystarcza sama maszyna do szycia (nawet stara, chociażby 30-letnia wyciągnięta z piwnicy), dobre chęci i odrobina wolnego czasu. Powstałe w ten sposób ubrania, czy niepowtarzalne torby na pewno przyciągną uwagę innych w pozytywny sposób i będą jedyne w swoim rodzaju, ale przede wszystkim będą nadal służyć przez długi czas, zamiast trafić na śmietnik, gdzie wg. kultury masowej powinno być ich miejsce.

Autor: Agnieszka Smektała

Zdjęcia: Noa&Lea

 

[sharethis]

Komentarze

  1. Agałka pisze:

    Świetnym pomysłem jest wykorzystanie starych T-shirtów do zrobienia dywanika. Na siatce (do kupienia za grosze w ogrodnicznym) zaplatamy supełki z pasków pociętych koszulek 🙂 Super dywan z frędzlami gotowy!

Komentowanie zamknięte.

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.