14.02.2014Autor:

Pilny apel do konsumentów

Fot. Anna McMullen. Pracownica fabryki odzieżowej.

Fot. Anna McMullen. Pracownica fabryki odzieżowej.

Każdego dnia mamy okazję kupić ubrania z najnowszych kolekcji, które najprawdopodobniej zostały uszyte przez pracowników w jednej z azjatyckich fabryk. Ilu z nas jednak tak naprawdę wie, w jakich warunkach żyją osoby produkujące naszą odzież?

Głodowe pensje, brak ubezpieczenia oraz niebezpieczne warunki pracy w fabrykach szyjących ubrania – czy zwykły konsument ma wpływ na ograniczenie tego typu negatywnych praktyk? Tak! Zachęca do tego Clean Clothes Campaign  i prosi o podpisanie pilnego apelu na rzecz godnej płacy dla pracowników w Kambodży.

Clean Clothes Polska to nieformalna koalicja organizacji pozarządowych znana z działań wspierających przestrzeganie praw pracowników zatrudnionych w fabrykach odzieżowych w Azji. W ostatnich dniach relacjonuje ona w szczególności wydarzenia, mające miejsce w Kambodży, gdzie doszło do aktów przemocy i represji wobec strajkujących pracowników fabryk, domagających się podniesienia płacy minimalnej.

Chciałbyś poprzeć ludzi szyjących Twoje ubrania? Podpisz petycję- zajmie Ci to parę sekund, ale pokażesz, że nie jest Ci obojętne w jakich warunkach produkuje się Twoją odzież![1]

Petycję wspierającą pracowników sektora odzieżowego możecie wysłać na stronie CleanClothes Polska, a więcej informacji na temat sytuacji w Kambodży znajdziecie tutaj.

 [1]Oficjalna strona CleanClothes Polska, www.cleanclothes.pl/a1179_clean_clothes_campaign_potepia_przemoc_wobec_pracownikow_branzy_odziezowej_w_kambodzy__.html#.UtQkjbQvb6M, data pozyskania materiału: 13.01.2014
[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.