22.12.2013Autor:

Portal Altmoda.pl- miejsce dla stylowych i odpowiedzialnych

Wyobraźmy sobie sytuację, że idziemy ulicą i nagle zostajemy zaczepieni przez jednego z autorów znanych modowych blogów. Zainteresowany naszym strojem chce zrobić nam zdjęcie i umieścić je w Internecie.  Przy okazji pyta nas o marki ubrań, które mamy akurat na sobie.

Czy mielibyście problem z odpowiedzeniem na to pytanie?

Zapewne nie – większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakiej marki są nasze ubrania. A gdyby ten sam bloger zapytał nas o miejsce wyprodukowania tych ubrań, co byście mu odpowiedzieli?

Zerknijcie na metki stroju, który macie w tej chwili na sobie. Większość z nich będzie miała napis: made in Tajlandia, Bangladesz, Chiny. Jaki jest związek między tymi krajami, a znanymi firmami odzieżowymi? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w ostatnich latach prawie wszystkie korporacje i projektanci z branży odzieżowej przenieśli produkcję swoich dóbr do krajów rozwijających się, głównie Azji, gdzie koszt wyprodukowania tych rzeczy jest znacznie tańszy, przez co osiągany zysk dla firmy większy.

I niby nie ma w tym nic niewłaściwego – tak działa przecież wolny rynek. Z drugiej strony ta sytuacja ma bezpośredni wpływ na ogromne zanieczyszczenie środowiska, skrajnie niskie płace pracowników, zatrudnianie dzieci do pracy w fabrykach, pracę wydłużoną do 12-18h dziennie, przy jednoczesnym braku ubezpieczenia zdrowotnego.

Czy da się coś z tym zrobić? Tak! Jest wiele sposobów, dzięki którym każdy z nas może stać się bardziej odpowiedzialnym konsumentem. Możemy:

·      zainwestować w zakup ubrań posiadających odpowiednie certyfikaty (gwarantujące produkcję dóbr z poszanowaniem praw pracowniczych i ochronę środowiska),

·         zadbać o odpowiednią pielęgnację odzieży,

·         lub stworzyć nowe ubrania, korzystając z zasady recyclingu lub upcyclingu.

A gdzie szukać informacji i inspiracji do podejmowania działań wspierających odpowiedzialną modę? Portal Altmoda.pl jest właśnie takim miejscem! Jest to główny element projektu Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody, którego podstawowym celem jest przekazywanie wiedzy o odpowiedzialnej modzie, dostarczanie wielu inspiracji oraz dobrej zabawy.

Zapraszamy do korzystania z zasobów portalu i współtworzenia tekstów. Piszcie do nas, komentujcie i kreujcie z nami społeczność alternatywnych, stylowych i odpowiedzialnych konsumentów branży modowej!

foto76

Image courtesy of foto76 / FreeDigitalPhotos.net.

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.