15.02.2016Autor:

Projektuj i kupuj świadomie

Przeciętny t-shirt zdąży pokonać od 18 000 do 50 000 km, zanim trafi na sklepowy wieszak – mógłby więc okrążyć całą Ziemię. Dlaczego ta trasa jest tak długa i jak naprawdę wygląda „podróż” ubrań z azjatyckich fabryk do butików znanych marek i sieci odzieżowych? Jak, będąc projektantem, stawić czoła wyzwaniom społecznym i środowiskowym, a jednocześnie uchronić się przed podróbkami? Gdzie, będąc konsumentem, szukać informacji o tym, w jakich warunkach wyprodukowane zostały kupowane przez nas ubrania i jak czytać symbole na metkach?

Wszystkich, którzy chcieliby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy w poniedziałek, 29 lutego o godz. 17:00 do Forum Designu w Krakowie na wydarzenie pod hasłem „Projektuj i kupuj świadomie”. Tego dnia zajrzymy za kulisy świata mody i designu wspólnie z mgr inż. Anną Osik – specjalistką ds. zakupów i kontroli jakości, która od 2003 roku pracuje w branży tekstylno-odzieżowej, przeprowadzając audyty fabryk w krajach takich jak: Bangladesz, Indie, Chiny, Korea i Tajwan. Porozmawiamy o łańcuchu dostaw, certyfikatach, prawach człowieka, ochronie własności intelektualnej, a także wpływie tkanin na nasze zdrowie i środowisko.

Wydarzenie otworzy wernisaż fotografii „Ludzie z branży odzieżowej w obiektywie Anny Osik”. Zdjęcia są zapisem doświadczeń autorki z pracy w Indiach, Chinach i Bangladeszu. Następnie Anna Osik przeprowadzi wykład pt. „Proces projektowo-zakupowy w branży design, home & fashion”. Wieczór zamkniemy dyskusją oraz konkursem dla projektantów z inspirującymi nagrodami – poradnikami „W kierunku odpowiedzialnej mody”, przekazanymi nam przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

Wstęp wolny. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Źródło: mat.organizatora

Fot. Anna Osik

Projektuj_i_kupuj_swiadomie_log

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.