01.05.2014Autor:

Słodki nylon

Przyszłość branży modowej może okazać się słodsza, niż ktokolwiek by się tego spodziewał. Naukowcy z A*STAR Institute of Bioengineering and Nanotechnology w Singapurze odkryli ostatnio sposób na to jak z cukru wyprodukować kwas adypinowy, który jest kluczowym składnikiem chemicznym w procesie wytwarzania nylonu. Suat Eman

W odróżnieniu do tradycyjnych metod wytwarzania tego materiału, metoda naukowców z Singapuru jest – według dyrektora Instytutu IBN – prosta, wydajna i zielona. W obliczu rosnących obaw o stan naszego środowiska i kurczących się zasobów naturalnych coraz częściej poszukuje się metod produkcji materiałów, które będą bardziej ekologiczne. 

Serge Bertasius Photography

Obecnie przy wytwarzaniu włókien nylonowych stosuje się niebezpieczne związki chemiczne, przyczyniające się między innymi do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Naukowcy z Singapuru proponują alternatywę: stworzenie materiału przy użyciu cukru otrzymanego ze skórek owoców. Ta przyjazna dla środowiska technologia ma szansę zawojować w przyszłości rynek mody. Pewnie większość z nas wolałaby kurtkę wyprodukowaną przy użyciu kwasu pochodzącego z cukru niż rakotwórczego benzenu.

Źródło: J.M.Chua, Singapore Scientists Spin Bio-Based Nylon Out of Sugar, Ecouterre, www.ecouterre.com/singapore-scientists-spin-clothing-out-of-sugar, 30.04.2014.

Zdjęcie 1: Image courtesy of Suat Eman/ FreeDigitalPhotos.net

Zdjęcie 2: Image courtesy of Serge Bertasius Photography/ FreeDigitalPhotos.net

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.