29.12.2013Autor:

Środowisko i zwierzęta w świecie mody

Produkcja materiałów wykorzystywanych w branży odzieżowej może być szkodliwa nie tylko dla pracowników, ale też dla środowiska naturalnego. Wydawało by się, iż przy podziale na tekstylia naturalne i sztuczne, te pierwsze powinny być bardziej przyjazne ludziom i przyrodzie. Tymczasem prawda jest taka, że produkcja wszystkich tych materiałów przyczynia się do ogromnego zanieczyszczenia środowiska, zużycia wody oraz utraty bioróżnorodności danego regionu.

* Przykładowo, do wyprodukowania jednego kilograma bawełny potrzebne jest 29 000 litrów wody, a w procesie farbowania zużywa się średnio aż 16-20 litrów wody na jedną koszulkę[1].

* Skutkiem takiego działania jest zanieczyszczenie wód światowych przez branżę tekstylną w ilości od 40-50 000 ton farby rocznie[2].

* Do surowców naturalnych, czyli tych mylnie często określanych jako zdrowszych, zalicza się również skóry naturalne. Popyt na tego rodzaju materiały jest umacniany przez niektóre znane firmy odzieżowe, kreujące nowe trendy na rynku mody. W celu zaspokojenia tych potrzeb powstają  liczne fermy futrzarskie, gdzie hoduje się zwierzęta tylko po to, by pozyskać z nich naturalne futra. Zwierzęta znajdujące się na takiej fermie bardzo często nie są objęte żadnymi prawami ochronnymi, co skutkuje brakiem dostępu tych zwierząt do wody i pożywienia, brakiem opieki weterynaryjnej, nieodpowiednimi warunkami transportu, a w końcu także niehumanitarnym ubojem.

naturalne futra

Image courtesy of photostock _FreeDigitalPhotos.net

* Nie należy również zapominać o sytuacji zwierząt egzotycznych. Ze względu na atrakcyjność swojej skóry stają się one pożądanym obiektem wielu miłośników mody, dla których np. torebka z krokodylej skóry jest symbolem upragnionego luksusu. Jednakże popyt na takie produkty jest dziś jedną z głównych przyczyn kłusownictwa, co doprowadziło do wyginięcia lub zagrożenia wymarciem wielu gatunków.

* Tymczasem produkcja skór naturalnych i futer może być niebezpieczna dla zdrowia. Na etapie ich produkcji stosuje się bowiem toksyczną chemię, która dodatkowo sprawia, iż taki produkt przestaje być biodegradowalny[3].[1] Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, W kierunku odpowiedzialnej mody, wydanie I, s.4-5, 2011.

[2] Well dressed? The present and future sustainability of clothing and textiles in the United Kingdom, University of Cambridge Institute of Manufacturing, 2006, data pozyskania: 20.12.2013, http://www.ifm.eng.cam.ac.uk/uploads/Resources/Other_Reports/UK_textiles.pdf.

[3] Polska Akcja Humanitarna, Magdalena Płonka, Przewodnik dla osób uczących się w szkołach o profile odzieżowym oraz szkołach projektowania i kostiumografii, dodatek w wydaniu II, s. 44-45, 2010.

[sharethis]

Komentarze

  1. DanielEgo pisze:

    Smutne statystyki. Płacimy za wyginięcie zwierząt;/

    • DanielEgo pisze:

      I do tego przyspieszamy ten proces, którego możnaby w ogóle uniknąć…

Komentowanie zamknięte.

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.