07.10.2014Autor:

Święto dobrego design’u

logoCzy odważne projektowanie może zmienić nasze życie na lepsze? Jaki jest związek między projektowaniem a budowaniem „Nowego Wspaniałego Świata”? Odpowiedzi na te pytania otrzymacie podczas 8. edycji Łódź Design Festival w dniach 9-19 października!

Projektowanie społeczne to trend coraz mocniej rozwijający się także na rynkach polskich. Został on zauważony również przez organizatorów Łódź Design Festival, którzy w nadchodzącej edycji proponują uczestnikom wiele ciekawych spotkań poruszających tematykę tego nurtu. My najchętniej polecamy przede wszystkim projekt RESOLUTE-DESIGN CHANGES badającą aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów. Kuratorzy tej wystawy: Dennis Elbers i Sven Ehmann przygotowując wydarzenie dokładnie przyjrzeli się temu w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu. Efektem ich pracy jest wystawa składająca się z 3 części: „Revolt” („Rewolucja”) – zwiększanie świadomości, „Review” („Przegląd”) – zaangażowanie poprzez zrozumienie, „Refresh” („Odświeżenie”) – kształtowanie zachowań.

Kolejnym ciekawym punktem w harmonogramie wydaje się być spotkanie z Błażejem Ciarkowskim, który poprowadzi dyskusję pt.”Projektowanie odpowiedzialne społecznie – utopia czy szansa na realną zmianę?”. Będzie to idealne miejsce do wymiany opinii na temat tego, czy dobre, odpowiedzialne projektowane może zmienić świat. Dziś wielu architektów i projektantów przekonuje, iż poprzez odpowiedzialne i świadome tworzenie możemy ulepszać społeczeństwo. Czy polski design jest na to gotowy?

W tym roku Łódź Design Festival stawia także na interaktywność. Odpowiadając potrzebom konsumentów, którzy coraz chętniej dziś wybierają przedmioty projektowane z materiałów wtórnych organizatorzy zapraszają na warsztaty recyclingowe. kartoNOWE to zabawa formą i przetwarzanie jednego z najłatwiej dostępnych surowców wtórnych – kartonu. Dzięki tym zajęciom zmienicie podejście do materiałów pozornie nieatrakcyjnych i bezużytecznych oraz odkryjecie potencjału w sobie i w projektowaniu!

Serdecznie zapraszamy!

ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę.

Źródło: mat.pras. organizatora

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.