14.09.2015Autor:

Święto Odpowiedzialnego Kupowania

Święto Odpowiedzialnego Kupowania odbędzie się 3 października w warszawskim Faktycznym Domu Kultury. Będzie to wyjątkowa okazja do poznania najnowszych trendów z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji w jej różnych wymiarach. Przez cały dzień będą odbywały się spotkania z ekspertami, pokazy filmów, wystawy tematyczne oraz mini targi mody odpowiedzialnej.

Będzie można obejrzeć pełnometrażowy dokument „The True Cost” w reż. Andrew Morgana ukazujący dystans pomiędzy światem mody i konsumentów a światem szwaczek i osób pracujących przy poszczególnych etapach produkcji. Debaty z udziałem zaproszonych gości poprowadzą dziennikarka Karolina Sulej, oraz analityczka z Instytutu Spraw Publicznych Izabela Przybysz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób powstają kupowane każdego dnia przez nich produkty, czy w ich produkcji przestrzega się praw człowieka, czy dba się o środowisko naturalne, jak na co dzień być świadomym i odpowiedzialnym konsumentem oraz jak sprawić by odpowiedzialnie kupowały również instytucje publiczne. Będzie można zadawać pytania oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami. W trakcie spotkania, organizator wydarzenia, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprezentuje wyniki raportu „Uszyte w Polsce”, pokazujący realia przemysłu odzieżowego w Polsce.

Program:

11:00 – 21:00 Mini targi mody odpowiedzialnej i ekologicznej.

Przez cały dzień będzie można kupić produkty polskich projektantów mody i firm ekologicznych. Wystawcy: Wearso, Sister’s, NAP, Transparent Shopping Collective, Ola Bąkowska, Wisłaki, Plan Planeta.

Przestrzeń interaktywna Kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty

Ta przestrzeń będzie miała mniej formalny charakter i zapraszamy do niej wszystkich gości. Skoncentrujemy się na poznaniu opinii przybyłych i zebraniu komentarzy na temat tego, w jakim stopniu Polska jest odpowiedzialna za dobre warunki pracy czy przestrzeganie standardów środowiska przy produkcji obuwia.

Wystawa tematyczna: „Globalna praca – globalna odpowiedzialność”

11:30 – 14.00 Debata: „Czy instytucje publiczne mogą kupować odpowiedzialnie? – zrównoważone zamówienia publiczne w kontekście łańcucha dostaw oraz na przykładzie produkcji butów”. 

Debatę poprowadzi Izabela Przybysz, analityczka z Instytutu Spraw Publicznych. Aby wziąć udział w debacie należy się zarejestrować (link do rejestracji).

Do rozmowy zaprosimy przedstawicieli samorządu, parlamentu, Urzędu Zamówień Publicznych, ekspertów oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Będziemy zachęcać wszystkich przybyłych do dzielenia się swoimi opiniami i do zadawania pytań. Zależy nam na otwartym dialogu obywateli z zaproszonymi gośćmi. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, chcemy poruszyć kwestię tego, w jaki sposób wydawane są pieniądze publiczne oraz czy pod uwagę brane są kwestie poszanowania praw pracowników oraz dobro środowiska naturalnego. Naszym celem jest również zainteresowanie uczestników spotkania kwestią świadomego kupowania i zwrócenie uwagi, na to, że nasze indywidualne decyzje mają znaczenie i mogą wpływać na wprowadzanie zmian na poziomie samorządu, instytucji, parlamentu.

14.45 – 16.15 Warsztat „Skąd się wzięły moje buty?” Otwarcie przestrzeni interaktywnej „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”.

Aby wziąć udział w warsztacie należy się zarejestrować (link do rejestracji).

Warsztat będzie próbą odpowiedzi na pytanie „Skąd się wzięły moje buty?”. Przedstawi informacje o tym jak wygląda produkcja obuwia, z jakimi problemami się wiąże, oraz zachęci do angażowania się w kampanię na rzecz poprawy przestrzegania praw człowieka i standardów ochrony środowiska w przemyśle obuwniczym.

16.15 – 16.45 Pokaz krótkich filmów zaangażowanych.

• „Silne Kobiety szyjące twoje ubrania”

• Spot „Godna Płaca dla Wszystkich”

• Spot Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie

• Spoty „Kupuj Odpowiedzialnie Buty”

17.00 – 18.30 Debata: „Made in Poland – co wiemy o szyciu w Polsce?” Dyskusja wokół raportu „Uszyte w Polsce” nt. godnej płacy w przemyśle odzieżowym. Raport jest odpowiedzią na ogromną ilość pytań od konsumentów oraz wzrost inicjatyw uznających produkcję w Polsce, jako sposób na załatwienie wszystkich bolączek pracy w przemyśle. Dyskusja ma odpowiedzieć na pytanie, czy „Made in Poland” oznacza odpowiedzialnie? Jak wyglądają realia z perspektywy różnych grup – aktywistów, branży modowej, firm, mediów, konsumentów, pracownic.

Debatę poprowadzi Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej, dziennikarka Wysokich Obcasów, magazynu Viva Moda i TVP Kultura.

image001

Źródło: mat.prasowe organizatora

 

 

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.