23.11.2014Autor:

Tydzień Edukacji Globalnej w Łodzi

logo tegW sobotę 22 listopada odbyły się warsztaty i spotkania w Centralnym Muzeum Włókiennictwa  w Łodzi będące częścią Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG). To idealny czas, by wspólnie porozmawiać o problemach globalnego świata, jakimi są m.in. kwestia zanieczyszczenia środowiska i nierówności społeczne. Nie mogło więc nas tam zabraknąć!

Żyjemy w świecie, który jest w coraz większym stopniu globalny. Ogólnoświatowa współzależność zwiększa się, dlatego nasze życie jest coraz bardziej splecione z życiem innych ludzi na całym świecie. Większość ubrań, które kupujemy dziś w sklepach znanych europejskich, bądź amerykańskich marek została wyprodukowana przez pracowników azjatyckich fabryk odzieżowych. Nasze wybory zakupowe wpływają na realia życia tych ludzi, dlatego tak ważna jest dziś świadomość problemów globalnego świata.

W trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej w wielu miastach Polski organizowane są więc specjalne debaty, spotkania mające na celu przybliżenie zachodnim społecznościom m.in. sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się. Organizator wydarzeń  TEG w Łodzi- Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” postanowił jednak w tym roku skupić się na przygotowaniu ciekawych zajęć związanych przede wszystkim z nauką szacunku do innych kultur, budzeniem zaciekawienia nimi oraz łamaniem krzywdzących stereotypów. Dzięki temu w ramach sobotnich warsztatów dzieci i dorośli mogli pobawić się w gry popularne w innych regionach świata, a także wykonać nietypowe prezenty dla swoich najbliższych, jak: gry planszowe i zręcznościowe, ozdoby do domu, „etniczną” biżuterię, worry dolls, kolorowe ptaki, czy aniołki na Święta.

Dodatkowo w trakcie wydarzenia zespół Altmoda.pl przygotował atrakcje, dzięki którym można było porozmawiać o modzie w alternatywny sposób. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak dziś wygląda produkcja kolekcji znanych marek i jakich informacji warto szukać na metkach naszych ubrań, by nasz globalny świat stał się  bardziej sprawiedliwy i zrównoważony.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia (fot: Katarzyna Krawczyk)!

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.