14.07.2014Autor:

Upcycling- sposób na odpowiedzialność

W świecie Fast Fashion („szybkiej mody”), gdzie konsument w łatwy sposób i nie ponosząc wysokich kosztów może swoje niechciane ubrania wymienić na te z najnowszych kolekcji idea upcyclingu czy przerabiania odzieży może wydawać się ekstrawaganckim pomysłem. Być może będzie to zaskoczeniem, ale coraz więcej osób docenia unikalność własnoręcznie przerabianych rzeczy. Przerabianie odzieży to również prosty sposób na bycie odpowiedzialnym konsumentem.

Upcycling jest odpowiedzią na problem rosnącej ilości odpadów pochodzących z niechcianych tekstyliów. To także podpowiedź co zrobić z ubraniami dla osób, które do tej  pory pozbywały się ich wyrzucając je na śmietnik lub oddając do organizacji charytatywnych. Jak się okazuje to drugie rozwiązanie wcale nie jest najlepsze. Obecnie second-handy, do których trafia większość ubrań oddanych na cele dobroczynne, przepełnione są słabej jakości ubraniami i tylko około 20-30 % z nich udaje się ponownie sprzedać.  Te zaś które nie nadają się ponownie do sprzedaży odsyłane są do krajów rozwijających się. Niestety tamtejsze społeczności już nie tak chętnie jak kiedyś korzystają z ubrań z drugiej ręki. Dzięki nowoczesnej technologii do nich także już docierają informacje na temat najnowszych trendów w modzie i nie chcą za bardzo korzystać z odzieży z zeszłych sezonów.

Sicha PongjivanichProces upcyclingu jako ponownego przetworzenia odzieży wydaje się być więc korzystniejszą alternatywą. Upcycling oferuje nam także możliwość zakwestionowania tego, co uważamy za śmieci w porównaniu z tym co oferują nam najnowsze trendy. Modna rok temu bluzka dla niektórych będzie dziś bezużytecznym ubraniem, ale ci najbardziej kreatywni zobaczą w niej potencjał do stworzenia z niej nowej, przerobionej stylizacji. Dla niektórych może to być także sposób na zwrócenie się w kierunku naszej przeszłości. Kreując swoją garderobę możemy wykorzystać ubrania vintage lub pamiątkę rodzinną, np. sukienkę babci i dzięki temu stworzyć oryginalną stylizację, przemycając w niej trochę historii.

A gdzie szukać produktów wykonanych z upcyclingu? Coraz więcej młodych lokalnych projektantów tworzy swoje kolekcje wykorzystując wspomnianą technikę przerabiania ubrań. Produkty upcyclingowe możemy kupić na targach, wydarzeniach modowych lub przejrzeć na portalach wystawiających rzeczy hand-made.

Konsumenci zaczynają już dostrzegać negatywne skutki szybkiej mody.  Poszukiwanie przez nich innowacyjnych sposobów na zmianę swojej garderoby może przyczynić się do wyraźnego wzrostu zainteresowaniem produktami upcyclingowymi. Jest to dobry moment dla firm odzieżowych, które w swojej ofercie mają lub zamierzają wprowadzić produkty upcyclingowe. Być może w przyszłości dzięki swoim działaniom staną się bardziej konkurencyjne na rynku*.

Zdjęcie: Image courtesy of Sicha Pongjivanich/ FreeDigitalPhotos.net.* B.Stewart, Upcycling: The New Wave of Sustainable Fashion, Triple Pundit, www.triplepundit.com/2014/05/upcycling-new-wave-sustainable-fashion, 14.07.2014
[sharethis]

Komentarze

  1. Marta pisze:

    Zgadzam się z opinią, że lepiej czasem przerobić ubranie niż wyrzucać je po jednym sezonie do kosza. Zwłaszcza, że przerabianie to świetna zabawa:)

Komentowanie zamknięte.

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.