04.01.2014Autor:

Uszyć kolekcję

Każda osoba, która chociaż trochę interesuje się modą, w pewnym momencie chce wyglądać wyjątkowo. Każdemu z nas przynajmniej raz zdarzyło się spotkać kogoś, kto miał na sobie ten sam element garderoby. Jak tego uniknąć? Szyć własne ubrania!

Tak robi Iwona Wacławiak – studentka Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej, którą spytaliśmy o to jak tworzy swoje ubrania, by wyglądać wyjątkowo.

Skąd w ogóle pomysł na szycie swoich własnych ubrań?

Zainteresowanie modą i projektowaniem było we mnie od dawna – dopiero po studiach (na ASP) zdobyłam wystarczająco dużo pewności w swoje możliwości i postanowiłam spróbować z własną marką GALAY.  Dopiero zaczynam i tak naprawdę wiele muszę się jeszcze nauczyć, ale osobisty rozwój daje bardzo dużo satysfakcji, a największą nagrodą są pozytywne reakcje ludzi.

Jak zainteresowałaś się swoim kierunkiem studiów?

Wybór kierunku studiów był bardzo naturalny i oczywisty. Studia na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Włókienniczym ugruntowały i poszerzyły moją wiedzę techniczną zaczętą jeszcze w szkole średniej w Technikum Odzieżowym, zaś ASP otworzyło mnie na kreatywność i szaleństwo podczas projektowania.

Skąd czerpiesz inspiracje lub pomysły na swoją twórczość?

Podczas projektowania inspiruję się różnymi tematami, emocjami, osobami bądź kolorami, ale najczęściej zaczynam od materiału – to on jest tematem wyjściowym kolekcji. Do niego przypisuję krój, kształt sylwetki, potencjalną klientkę (czasami konkretną postać np. „ idealny strój dla Olivii Palermo”)

Dużo zajmuje czasu stworzenie własnego ciucha?

Jak to mówią „kartka przyjmie wszystko….” zaprojektować, narysować można wszystko w momencie realizacji wychodzą wszystkie ograniczenia i przeszkody. Czas realizacji jednego ciucha jest uzależniony od skomplikowania projektu od ilości elementów, aplikacji, ewentualnych nadruków itp.

Każdy mógłby to zrobić?

A czy każdy mógłby to zrobić… –  na pewno każdy mogły spróbować może wtedy lepiej by docenił ubranie które na siebie zakłada.

Zwracasz uwagę na to, jak się ubierasz – tj. z czego zrobione są twoje ubrania? Zarówno pod względem ekologii, ale nawet zwykłej wygody?

Dla mnie jest istotny materiał i skład surowcowy noszonego ubrania. To bardo ważne z czego zrobiony jest nasz ciuch bo to on jest najbliżej nas i współpracuje z nami, albo pomoże nam się czuć dobrze i wygodnie albo nie. Temat ekologii w noszonych strojach jest dosyć kontrowersyjną sprawą. Większość noszonych przez nas ubrań jest zrobiona z bawełny – jest to naturalne, wygodne i miłe w dotyku włókno, ale niestety nie do końca ekologiczne (do wyprodukowania beli materiału potrzebne są hektolitry wody), ale jest równie dobre włókno uzyskane drogą syntetyczną na bazie celulozy – włókno wiskozowe o podobnych właściwościach higroskopijnych i organoleptycznych.

Czyli nie uznajesz sztucznych materiałów?

Nie do końca jest tak. Od razu je skreślamy mówiąc nie dziękuję to jest sztuczne, to nie oddycha, albo w tym się będę pocić, a wcale tak nie musi być. Postęp technologiczny jest już na tak wysokim poziomie, że współczesne materiały syntetyczne są równie dobre jak naturalne a często tańsze i mniej szkodliwe naturze.

Czy uważasz, że projekty takie jak Altmoda mają sens i czy mają szansę na zwrócenie uwagi na istotę problemu?

Myślę, że zwiększanie świadomości ludzi na problem uchybień i nieprawości w świecie mody jest istotna. Czasem wato zacząć od samego siebie w naprawianiu całego świata.

Autor: Bartosz Kawecki

Zdjęcia: kolekcje Iwony Wacławiak, fotograf: Dorota Górecka

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.