29.08.2016Autor:

Współpracujemy z projektem SoFE

sofe_logo-01 „SoFE – przedsiębiorczość społeczna w obszarze zrównoważonej mody” to międzynarodowy  projekt  realizowany w ramach programu ERAMSUS+.  Jego celem jest opracowanie, realizacja i ocena eksperymentalnego programu edukacyjnego w zakresie szkolenia i kształcenia przyszłych przedsiębiorców i osób zawodowo związanych z branżą modową, skierowanego przede wszystkich do osób młodych – potencjalnych przedsiębiorców z branży modowej, jak również przedsiębiorców na wczesnych etapach działalności w tej branży. Zastosowanie atrakcyjnych, a przede wszystkim skutecznych metodologii obejmujących action learning i e-learning, jak również innych działań inkubacyjnych nastawionych na rozwój umiejętności współpracy i współtworzenia (collaboration & co-creation) i prowadzenia przedsiębiorstwa w tym sektorze, ma na celu stymulację wymaganych w XXI wieku umiejętności tworzenia innowacyjnych, kreatywnych, zrównoważonych, odpowiedzialnych społecznie oraz etycznych, konkurencyjnych na skalę światową, aktywnych pod względem nawiązywania kontaktów i stabilnych finansowo przedsiębiorstw w branży modowej. Grupa docelowa projektu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje przedstawicieli wszystkich zawodów od projektantów mody po nabywców, od blogerów modowych po artystów cyfrowych, tworzących wielopoziomową i wielosektorową Odpowiedzialną i Zrównoważoną Społeczność Modową (Social & Sustainable Fashion Community).

Partnerstwo projektu składa się z 7 instytucji z różnych krajów europejskich:

 1. Athens University of Economics and Business – Research Center z Grecji
 2. Brunel University London z Wielkiej Brytanii
 3. Społeczna Akademia Nauk z Polski
 4. Eolas S.L. z Hiszpanii
 5. The Nest Social Cooperative Enterprise z Grecji
 6. Authenticitys Experiences Sl z Hiszpanii
 7. Wageningen University z Holandii.

 

Wśród zaplanowanych rezultatów są: opisy dobrych praktyk użytecznych dla przedsiębiorcy społecznego, innowacyjne e-podręczniki o współpracy i współtworzeniu ze środowiskiem lokalnym oraz rozwijaniu umiejętności przedsiębiorczych w obszarze zrównoważonej mody, atrakcyjny kurs e-elearningowy na platformie, pilotażowy program szkoleniowy oraz ciekawe warsztaty międzynarodowe.

W ramach prac nad projektem  w maju 2016r. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi była gospodarzem Międzynarodowych Warsztatów SoFE, prowadzonych przez specjalistów z  Hiszpanii i Grecji, podczas których mówiono o:

 • czynnikach sukcesu w przedsiębiorczości sektora zrównoważonej mody;
 • umiejętnościach niezbędnych do skutecznego istnienia w tej branży;
 • kluczowych aspektach związanych ze współpracą i współtworzeniem (collaboration & co-creation), co jest niezwykle istotnym czynnikiem sukcesu w biznesie;
 • a także o wynikach międzynarodowego badania przeprowadzonego w krajach partnerskich.

W lipcu  natomiast rozpoczęto etap tworzenia zbioru przykładów dobrych praktyk dotyczących współpracy i współtworzenia zrównoważonej mody ze środowiskiem lokalnym (co-creation & collaborative practices) oraz zainicjowano prace nad e-podręcznikiem dotyczącym tego tematu.

Mamy nadzieję, że te narzędzia wraz z platformą e-learningową, która powstanie w ramach projektu SoFE zachęcą młode osoby działające w sektorze szeroko pojmowanej mody do aktywnych działań i osiągnięcia sukcesu w tym obszarze.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej projektu: http://sofehub.eu/  i strony Facebook https://pl-pl.facebook.com/SoFEhub/

Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ w latach 2015-2017.

Kontakt:

Polski koordynator projektu:
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
www.spoleczna.pl
www.dpf.spoleczna.pl
Marta Kędzia, mkedzia@spoleczna.pl

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.