11.04.2014Autor:

Zmień swój sposób noszenia jeansów!

2Szwedzka firma Nudie zaleca swoim klientom, aby nie prali nowej pary jeansów przynajmniej przez sześć pierwszych miesięcy od dnia zakupu, a także oferuje im bezpłatne usługi naprawy starych spodni. To tylko dwa przykłady z wielu ciekawych sposobów tej firmy na pokazanie, jak działania branży odzieżowej mogą być odpowiedzialne.

Wszystko zaczęło się od pomysłu na stworzenie produktu, który właściciele marki Nudie sami chcieliby kupić w sklepie. Prezes firmy Palle Stenberg w rozmowie z The Guardian podkreśla, że od samego początku ważne dla nich było przede wszystkim stworzenie ubrań, których produkcja i konsumpcja przebiegałaby w sposób etyczny i odpowiedzialny. Oczywiście wygląd i krój spodni także był bardzo istotny, ale kwestie społecznej odpowiedzialności i troski o środowisko stały się od momentu stworzenia Nudie nieodłącznym elementem strategii firmy. Potwierdzają to konkretne działania: od paru lat do produkcji jeansów Nudie stosuje się wyłącznie bawełnę organiczną. Głównym celem w najbliższym okresie jest uzyskanie pełnej transparentności w całym łańcuchu dostaw. Oprócz tego kierownictwo firmy dba o to, aby pracownicy plantacji bawełny otrzymywali pensje wystarczające na utrzymanie (tzw. living wage). Produkcja jeansów w 90% odbywa się we Włoszech, gdzie również dba się o zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia pracownikom.

Dlaczego warto ograniczać częstotliwość prania naszych spodni? Rada ta dotyczy jeansów typu dry denim, będących podstawowym produktem marki Nudie. Są to spodnie o jednolitym kolorze, bez przetarć wykonanych chemicznie, ciemniejsze i sztywniejsze od wielu innych oferowanych rynku. Stenberg zachęca swoich klientów, by przez pierwsze pół roku noszenia takich jeansów pozwolić im najpierw dopasować się do naszej figury, a także nabrać jedynych w swoim rodzaju przetarć i przebarwień.

Siedząca praca w biurze, życie w ciągłym biegu, a może weekendowe wycieczki rowerowe po parku? Wszystkie te czynności mają wpływ na materiał twoich spodni, a unikanie zbyt wczesnego prania nowych jeansów pozwoli im nabrać jedynego w swoim rodzaju wyglądu poprzez charakterystyczne otarcia odwzorowujące styl naszego życia. Dodatkowo ograniczając ilość prania zaoszczędzimy sporo litrów wody, które potencjalnie zostałyby zużyte na zbyt częste czyszczenie ubrań.

break-in-timeline_3496x700

A co zrobić ze spodniami, które się już zniszczyły lub przestały nam odpowiadać? Można je oddać do jednego z punktów naprawy Nudie, gdzie znajdą nowego właściciela lub zostaną użyte do naprawy innych jeansów. Odpowiedzialność w modzie nie musi być trudna.

Źródło: The Guardian, Nudie Jeans

Zdjęcia: Nudie Jeans

 

[sharethis]

Opis projektu Altmoda

Idea

Projekt „Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody” jest pierwszym w Polsce, innowacyjnym i zorganizowanym działaniem na rzecz promocji alternatywnej mody. Głównym jego celem jest aktywizacja i uwrażliwienie społeczeństwa na problemy społeczne i środowiskowe związane z funkcjonowaniem branży odzieżowej w Polsce. Projekt zakłada działania zachęcające i inspirujące do bardziej przemyślanych decyzji zakupowych poprzez udostępnienie ciekawych treści oraz planowane konkursy.

Najważniejsze działanie projektu to portal internetowy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do:
· osób zainteresowanych modą, chętnych do poznawania nowych trendów i wykorzystywania kreatywnych rozwiązań, w celu podkreślenia swojego stylu i osobowości,
· oraz osób dbających o środowisko naturalne i wybierających rozwiązania etyczne.
Swiss Contribution Ecorys Euroregion

Projekt "Aktywni obywatele na rzecz odpowiedzialnej mody" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.